Web sitelerinde sürekli karşımıza çıkan Captcha testi nedir ve ne işe yarar?

Web sitelerinde sürekli karşımıza çıkan, bize çeşitli bulmacalar çözdüren Captcha testi ne işe yarıyor?

Günümüzde, internet kullanımı hızla artarken, güvenlik endişeleri de paralel olarak yükseliyor. İnternet siteleri, bot saldırılarından korunmak ve spam içeriklerle mücadele etmek için çeşitli güvenlik önlemleri kullanıyor. Bu önlemlerinin başında ise hemen hemen her internet kullanıcısının aşina olduğu Captcha geliyor. Sıklıkla internet sitelerinde karşımıza çıkan bu küçük güvenlik testleri, kullanıcıların gerçek bir insan olduğunu doğrulamak için tercih ediliyor.

"Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart" (Bilgisayarları ve İnsanları Ayırt Etme İçin Tamamen Otomatik Turing Testi) anlamına gelen Captcha, temel olarak bir web sitesinde, bir kullanıcının gerçek bir insan olup olmadığını doğrulamak için kullanılıyor. Etomatik botların web sitelerine saldırmasını veya spam göndermesini engellemek üzere geliştirilen Captcha testleri, web sitelerine yalnızca gerçek insanların erişebileceği bir güvenlik önlemi sağlıyor.

Bu testlerde neden genellikle trafik işaretleri, yaya geçitleri ya da arabalar görüyoruz?

Captcha testlerinde genellikle trafik işaretleri, yaya geçitleri ve arabaların yer aldığını görüyoruz. Görtüntülerde bu nesnelerin kullanılması, bu tür nesneleri tanımanın ve doğru şekilde sınıflandırmanın bilgisayar algoritmaları için daha zor olmasından kaynaklanıyor. 

captcha-1

Trafik işaretleri, yaya geçitleri ve arabalar, gerçek dünyada yaygın olarak karşılaşılan ve tanıdık olan nesnelerdir. Bu nesneleri tanımak ve doğru şekilde ayırt etmek, bir insan için genellikle kolaydır çünkü beynimiz yıllar boyunca bu tür nesneleri gözlemlemiş ve öğrenmiştir. Ancak, bilgisayar algoritmaları için bu tür nesneleri doğru bir şekilde sınıflandırmak daha zordur, çünkü karmaşık görüntü işleme ve desen tanıma algoritmaları gerektirir.

Captcha testlerinden gelen bilgiler nerelerde kullanılıyor?

Captcha testlerinden gelen bilgiler, görüntü veya metin tanıma algoritmalarının eğitimi ve geliştirilmesi için kullanılabiliyor. Yapay zeka alanında çalışan araştırmacılar ve mühendisler için değerli bir veri kaynağı olabilen Captcha testleri, görüntü tanıma veya metin tanıma algoritmalarını iyileştirmek, daha doğru sonuçlar elde etmek ve daha karmaşık görevleri gerçekleştirmekte faydalı olabiliyor. 

captcha-2

Yapay zekanın gelişimi için Captcha testlerinin doğrudan etkisi olduğunu söylemek zor olsa da, bu tür testler yapay zeka algoritmalarının eğitiminde kullanılan veri kümesine katkıda bulunabilir. Captcha testlerinden toplanan veriler, yapay zeka modellerinin görüntü tanıma, desen tanıma ve doğrulama gibi yeteneklerini geliştirmek için kullanılabilecek önemli bir kaynak olabilir.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir