Walmart, Drone ile Teslimat Hizmetlerine Başlıyor

Son yıllarda pek çok şirket drone ile teslimat hizmetleri üzerine yoğunlaşıyor. Çok daha hızlı ve uzun vadede daha az maliyetli olacağı düşünüldüğü için özellikle büyük e-ticaret şirketleri, drone teslimatlar için büyük yatırımlar yapıyor. Fakat bu zamana kadar gerek uygulamadaki çeşitli zorluklar gerekse de yasalar ve izinler nedeniyle bu hizmetler henüz tam olarak hayata geçirilemedi.

2019 yılında Google‘ın da sahibi olan Alphabet‘in alt kuruluşlarından biri olan Wing ABD’nin Virginia eyaletinin Christiansburg şehrinde, drone ile teslimat servisi için bir pilot program başlatmıştı. Bir ay önce de Amazon drone teslimatları için ABD Federal Havacılık İdaresi’nden onay almıştı. Son olarak da Walmart drone teslimat hizmetlerine girme ve pilot bir program başlatma kararı aldı.

https://pazarlamasyon.com/amazon-drone-ile-teslimat-yapmak-icin-izin-aldi/

Pilot program bugün Kuzey Carolina Fayetteville'de, Walmart mağazalarından market ve ev eşyalarını teslim etmek için İsrailli drone girişim firması Flytrex'in drone'larını kullanmaya başladı.

Walmart drone ile teslimat servisini duyurmak için bir çalışanının market ürünlerinden oluşan bir çantanın dronenun içine yerleştirdiğini gösteren bir klip yayınladı. Klipte altı pervaneli drone içi yüklendikten sonra Walmart mağazasından kalkarak müşterinin evine uçuyor ve bir ip kullanarak çantayı ön bahçesine bırakıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=bUOZRbUxsW0

Walmart Kıdemli Başkan Yardımcısı Tom Ward yaptığı duyuruda, "Akıllı ve kolay bir kontrol panosu kullanılarak bulut üzerinden kontrol edilecek olan drone'lar, müşteri hakkında önemli bilgiler edinmemize, ayrıca toplama ve paketlemeden kalkış ve teslimata kadar ortak deneyimler kazanmamıza yardımcı olacak" dedi. Ayrıca milyonlarca paketin drone ile teslim edilmesinin biraz zaman alacağını bildiklerini dile getirdi.

Perakende devi Walmart, rakibi Amazon'un drone teslimatlar için ABD Federal Havacılık İdaresi’nden bir “hava taşıyıcısı sertifikası” almasından sonra duyuruyu yaptı. Daha öncesinde Google'ın kardeş şirketi Wing de aynı izni almış ve hali hazırda perakende ürünler için drone teslimatlar yapmaya başlamıştı.

https://pazarlamasyon.com/abdnin-ilk-drone-ile-teslimat-hizmeti-kullanima-sunuldu/

Son olarak hem Amazon hem de Wing, daha geniş ölçekli bir lansmana başlamadan önce teknolojiyi hala geliştirme aşamasındalar. Çünkü drone teslimatlarının başlıca zorluklardan biri, uçan makinelerin otomatikleştirilmesi ve insanların evlerine çarpmamalarını sağlamak olarak belirtiliyor.

Kariyer
INBOX, mevzuata uyumlu işlemsel e-posta aracı INBOXNotify’ı tanıttı

E-posta pazarlama servisi INBOX'ın Kurucusu Emin Onur Genç, INBOX'un mevzuata uyumlu işlemsel e-posta aracı INBOXNotify hakkında konuştu.

Bunlar İlginizi Çekebilir