Volvo'dan Yeni Nesil Pazarlama Stratejisi: Taahhütlü Araç

Her geçen gün daha fazla şirket, kullanıcıların sunulan hizmet ya da ürün için düzenli olarak (aylık ya da yıllık olarak) ücret ödediği abonelik sistemini benimsiyor. Bu alandaki son örneklerden biri ise İsveçli otomotiv markası Volvo'dan geldi. 2019'dan itibaren ürettiği her aracın elektrikli olacağını duyurarak bu alanda radikal bir hamleye imza atan Volvo, insanların sabit bir aylık ücret ödeyerek araba almalarına imkan tanıyan bir abonelik hizmeti kullanıma sundu.

Techcrunch'ın yaptığı habere göre Volvo, bu tarz bir hizmeti kullanıma sunan ilk araç üreticisi değil. Ancak şirketin XC40 model SUV sınıfındaki aracı için özel olarak başlattığı "Care by Volvo" hizmeti, şu anda bu alandaki en avantajlı hizmet olabilir. Bu sistemde kullanıcı, 2 yıllık bir sözleşme doğrultusunda aylık 600 dolardan başlayan bir ücret ödüyor ve 2019 model Volvo XC40'ın sahibi oluyor. Araç sahibinin aylık olarak ödediği ücret arttıkça araçla ilgili birtakım seçenekler ve yükseltmeler sunuluyor.

İşin en güzel yanı ise araç sahiplerinin belini bükebilecek birtakım önemli masrafların bu fiyata dahil olması: Araç sigortası, düzenli servis ve bakım ücretleri ve yol yardımı hizmetleri... Araç sahibine ise sadece aracın vergisini ve yakıt masrafını karşılamak kalıyor. Ayrıca bu hizmetin bir diğer güzel yanı ise yeni bir 2 yıllık sözleşme yapılması koşuluyla, araç her sene yeni bir modelle değiştirilebiliyor.

Aslında buna benzer bir sistemi Apple da kullanıyor. iPhone Upgrade Program adındaki hizmet aracılığıyla, kullanıcılara aylık olarak en az 34,5 dolar ücret ödeyerek her sene yeni bir iPhone kullanma imkanı sunuluyor. Bununla birlikte telefonun herhangi bir şekilde hasar görmesi durumunda, donanım tamiri de -belli limitler dahilinde- ücretsiz bir şekilde gerçekleştiriliyor.

İsveçli otomobil üreticisi, bu avantajlı abonelik hizmeti için internet sitesi üzerinden kayıtları toplamaya başladı. Bu hizmet kapsamındaki ilk araçların teslimatının ise 2018'in bahar döneminin başlarında yapılması planlanıyor.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir