Volkswagen, Skoda'nın Avantajlarından Rahatsız

Bazıları tarafından Volkswagen grubunun en iyi markası olarak görülen Skoda, ailenin daha pahalı markalarında kullanılan teknolojilerin çoğuna sahip. En iyi satılan model Olan Octavia'da kullanılan iç mekan malzemelerinin kalitesi Golf seviyesinde olmasa da birçok insanın derdi yumuşak plastikler değil. Bu insanlar daha çok büyük bagaj hacmi ve makul fiyata odaklanmış durumda.

Aynı hikaye temel olarak diğer Skoda modellerinde de devam ediyor. Örneğin markanın amiral gemisi Superb aslında daha büyük ve uygun fiyatlı bir Passat. Dahası dayanıklılık araştırmalarında ilginç şekilde Skoda, Volkswagen'in önünde. Birçok insan ana markanın daha pahalı otomobillerindense Skoda'nın daha makul fiyatlı araçlarına yöneliyor.

Skoda, düşük üretim maliyetleri sayesinde, 2013 - 2016 yılları arasında karını üç kat artırıp 1.2 milyar Euro seviyesine yükseltmeyi başardı ki %8.7 kar marjını Volkswagen grubu içerisine geçebilen tek marka Porsche.

Bu mutlu günler yakında değişeblir zira söylentilere bakılacak olursa Volkswagen, Skoda'nın yeni teknolojilere ulaşabilmesi için ödemesi gereken bedeli artırmayı düşünüyor. Buna örnek olarak, Octavia ve Superb'in yanında Kodiaq ve Karoq'ta da kullanılan MQB platformu verilebilir.

Dahası, Skoda'nın üretiminin bir kısmı, gerileyen Passat ve Golf satışları nedeniyle kapasite dolum sorunları yaşayan ve Almanya'da bulunan fabrikalara kaydırılabilir. Bu tip önlemler Almanya'da işçileri işten çıkartmamak için de düşünülüyor olabilir.

Bu önlemlerin alınması, Skoda'nın "Adil olmayan avantajları"nı sıfırlamak ve Volkswagen'in lider marka olduğunu göstermek için alınacak da olabilir. Volkswagen hala global pazarlarda Skoda'dan fazla satış yapsa da Çek marka aradaki farkı hızla kapatıyor.

Volkswagen'in oturduğu dalı kesip kesmeyeceğini zaman gösterecek ama Wolfsburg'lu üreticinin, Skoda'da bulunması gereken yeri göstermeye niyetli olduğu kesin ki bu yer de piramidin dibi.

Kaynak: tr.motor1.com

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir