Vizyonumuz "Dünya için en iyi güzellik grubu" olmak

Avon Türkiye Genel Müdürü Orkun Gül; “Dünya için en iyi güzellik grubu olma” vizyonuyla çalışmalarına devam eden Avon, yatırımlarını temsilci ve müşteri odağında yapmaya devam ediyor. Avon Türkiye Genel Müdürü Orkun Gül, “Çok kanallı pazarlama stratejisini en etkin şekilde kullanarak büyümemizi devam ettireceğiz” diyor.

Pandeminin ardından iş dünyası için hareketli geçen bir 2022’yi geride bırakırken, markaların gündeminde yoğunlukla dijital dönüşüm yer tuttu. 2023’te de, bu dönüşümü tamamlayan marka yöneticilerinin yeni hedefler belirlediğini görüyoruz. Peki Türkiye’nin lider yöneticilerinin hedeflerinde neler var? Avon Türkiye Genel Müdürü Orkun Gül'e yeni döneme ilişkin öngörü ve planlarını sorduk. 

Vizyonumuz "Dünya için eniyi güzellik grubu" olmak
Avon, dünyada 136 yıldır kadınların en çok bildiği, en samimi bulduğu ve hem ürünleri hem de iş modeliyle hakkında en çok konuşulan güzellik markalarından biri. “Dünya için en iyi güzellik grubu olma” vizyonuyla çalışmalarına devam eden Avon, 200 milyondan fazla tüketiciye her zaman, her yerde ve çoklu kanal yapısı üzerinden ulaşmayı hedefliyor. 

Çok kanallı satış stratejimizle ilerliyoruz 
Tüm dünyada pandeminin yarattığı köklü sosyal, ekonomik ve teknolojik değişimler nedeniyle tüketici alışkanlıklarında da pek çok değişim yaşandı. Biz de Avon olarak pazarlama stratejimizi bu değişimin getirdiği ihtiyaçlar doğrultusunda geliştirdik. 2022 yılında çok kanallı satış stratejimizi devam ettirirken, e-ticarete yönelik yeni işbirlikleri ve mağaza yatırımları gerçekleştirdik. İnternet sitemizden online alışverişi daha kullanışlı ve kolay hale getirdik. 

İnovatif ürünlerimizi tüketiciyle buluşturmaya devam ettik
Kozmetik endüstrisinde çığır açan 20’den fazla yeni ve birçoğu patentli teknolojiyi hayata geçiren Avon olarak son 2 yıllık süreçte cilt bakımı kategorisinde oldukça iddialı inovatif ürünler çıkardık. Cilt problemlerine yönelik sunduğumuz çözümlerle, cilt sağlığını destekleyen marka olarak dünyadaki tek protinol teknolojisi patentine sahip, ciltteki kolajen seviyesini artıran Anew Protinol ürün serisini piyasaya sunduk. Yine renkli kozmetik ve parfüm kategorimizde iddialı ürünlerimizi tüketicilerle buluşturduk. 

Dijital uygulamalarımızla sektörde öncü olmayı sürdürdük
Öte taraftan, doğrudan satış sisteminde de tam anlamıyla bir dijital devrim gerçekleştirdik. Satış modeline dijital altyapı kazandıran ve bir dizi yeniliği hayata geçiren marka olarak Temsilcilerimizin daha fazla kazanç sağlamasına imkân sunan ve kişiye özel ayrıcalıklarla dolu bir satış modeli sunduk. Avon Grow uygulamamız ile, kataloglarımızın dijital platforma taşınması, katalog üzerinden tıklayarak ürün siparişi sunma ve ödemelerin dijital ortama taşınması gibi pek çok yeniliği hayata geçirdik. Yenilenen Avon On mobil uygulaması ile temsilcilerimize Avon İnteraktif Kataloğunu müşterileriyle hızlıca paylaşıp aynı anda birden çok sipariş alabilme imkânı, siparişin direkt adrese gönderimi ve temsilcilerin kendi hesaplarından hızlı ve kolayca paylaşabilmesi için medya içerikleri sunuyoruz. Özetle, işimizi yüzde 100 dijitalleştirebildiğimiz, temsilcilerimizin evden çıkmadan evden rahatlıkla işlerini yürütebildiği bir ortam kurduk. Sipariş verilme sürecinden, temsilciye değil de direkt müşteriye gönderilmesi ve her şeyin online yapılabilmesine kadar organize bir süreç geliştirdik.

Temsilcilerimize kendi mağazalarını açma fırsatı sunuyoruz
Avon Türkiye olarak, yatırımlarımızı temsilci ve müşterilerimizde fark yaratacak ve ilk tercihleri olmayı sağlayacak bir bakış açısıyla yapıyoruz. Lokal ürünlerle portföyümüzü geliştirmek için yeni adımlar attık. Çok kanallı pazarlama stratejimiz kapsamında en çok satılan ve en çok tercih edilen ürünlerimizi artık mağazalarımızda da tüketiciyle buluşturuyoruz. 2022 itibarıyla toplam 41 noktaya ulaştık. Çok kanallı pazarlama stratejisini en etkin şekilde kullanarak ve böylece temsilcilerimizin daha fazla kazanç elde etmesini sağlayarak büyümemizi devam ettireceğiz.

Sahip olmak değil deneyimlemek ön planda olacak

  • Devir küresel düşünüp yerel değerlere sahip çıkma devri. Bu yüzden de ‘glokal’ yapı öne çıkacak.
  • Lüks değil ekonomik olma çağındayız. Kalite, ürünün pahalılığını değil ekonomikliğini gösterecek. 
  • Doğal kaynakların her zamankinden çok daha önemli olduğu bir döneme giriyoruz. Karbon ayak izi sıfırlama noktasında çok daha ciddi çalışmalar göreceğiz.
  • Günümüzde sahiplenmek yerine deneyimlemeyi daha ön planda tutan bir kuşak var. Bu sebeple paylaşım ekonomisi daha fazla hayatımızda yer alacak. 
  • Hibrit alışveriş deneyimini daha çok yaşayacağız. Omni-ticaret yaygınlaşacak. Sanal ve fiziksel alışveriş bir bütün haline gelecek. Tüketici mağazadan beğenip internetten alacak ya da internetten beğenip mağazadan alacak. 

Güzelliğin demokratik ve herkes için erişilebilir olması için çalışıyoruz
Güzelliği ulaşılabilir ve uygun fiyatlarla sunmak, bizim için her zamankinden daha önemli. Güzelliği kaliteli bir şekilde herkesin ulaşabileceği uygun fiyatlarla sunmayı amaçlayarak demokratik güzellik hareketini başlattık. Son teknolojileri kullandığımız Ar-Ge merkezlerimiz, halihazırda faaliyette olan 1000’den fazla patentimiz ve yüzde 60’ı kadın olan üst düzey 160 bilim insanımızla tüm ürünlerimizde üstün kalite ve performans sunmak için çalışıyoruz. Ürünlerimizin kalitesi ve performansı kadar güzelliği demokratikleştirmeyi yani uygun fiyatla sunarak herkes için erişilebilir kılmayı hedefliyoruz. 

Herkesi Avon'la yolunu güzelleştirmeye davet ediyoruz
Gücümüzü, kadınların kendi şartlarına göre para kazanmalarına imkân yaratmak için kullanıyor ve kadının olduğu her yerde de her zaman onların destekçisi oluyoruz. “Avon’la yolunu güzelleştir” sloganımızla sunduğumuz yenilikler kapsamında girişimci kadınlara ilham veriyor, onlara para kazanırken yeni dostluklar kuracakları bir kapı oluyoruz. Türkiye’de kendi işinin sahibi olan, çalışan, üreten, sevdiklerine ve birbirlerine destek veren yüz binlerce kadına daha fazla kazanç ve ayrıcalık vaat ediyoruz. Kadınlara istediği zaman istediği yerden çalışma, çalışma saatlerini dilediği gibi ayarlama ve ekonomik özgürlüğünü kazanarak sevdiklerine daha fazla vakit ayırma gibi imkânlar sunuyoruz. 

2030’a kadar karbon salınımımızı sıfıra indirmeyi hedefliyoruz
Avon, sürdürülebilirlik faaliyetlerine de oldukça önem veriyor. En son yayımlanan sürdürülebilirlik raporumuza göre; geri dönüşüm oranımızı yüzde 93’e yükselttik. Katalog sayfalarımızın yüzde 98.7’sini geri dönüştürülmüş malzemelerden üretiyoruz. 2030’a kadar karbon salınımımızı sıfıra indirmeyi hedefliyoruz. Tesislerimizdeki su tüketim miktarını da giderek azaltıyoruz. Ürünlerimizin tümünün güvenliğini test ederken teknolojik yöntemler kullanıyoruz, yani hayvan dostlarımızı çok seviyor ve asla onlar üzerinde test yapmıyoruz. Ayrıca Yasal Düzenleme Değişikliği için Çalışan şirketler listesi PETA’ya (Hayvanlara Etik Muameleden Sorumlu Kişiler) dahil edildik. Sürdürülebilirlik ve hayvan refahı alanındaki çalışmalarımızı geliştirerek ilerlemeye devam edeceğiz. 

Avon'un yeni dönem hedefleri

  • Çok kanallı satış stratejimize katkı sunacak projelerimize devam edeceğiz.
  • Kadınlara kazanç fırsatları sunarak hayallerini gerçekleştirmek için çalışacağız.
  • Sene sonuna kadar 50 mağazaya ulaşmış olacağız. Türkiye’nin her yerinde olacağız.
  • 75 mağaza sayısına ulaşıp toplamda yüzde 70’e yakın bir ciro büyümesi elde edeceğiz. 

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir