Visa ve MasterCard Rus Bankasına Blokajı Kaldırdı

Visa ve MasterCard geçtiğimiz hafta itibariyle Rusya’nın SMP isimli bankasında hesabı bulunan müşterilerin ödeme hizmetlerini bloke etmişti. Gerekçe ise Washington’un Ukrayna krizine karıştığı düşünülen 20 Rus için yaptırımlar uygulamasıydı. Bu yaptırımlara Sochi Kış Olimpiyatları için de çok büyük anlaşmalar yapmış olan ve SMP Bank hissedarı olan Boris Rotenberg ve abisi Arkady isimli kişiler de dahildi.

Rusya’da yirmiden fazla şehirde faaliyet gösteren SMP Bank Visa ve MasterCard firmalarının kendi müşterileri için ödeme servis hizmetlerini durdurduğunu geçtiğimiz Cuma günü web sitesinden açıklamıştı.

MasterCard basın sözcüsü yaptırımın bankanın müşterileri için geçerli olduğunu teyit etti lakin kararın sonradan neden tersine döndüğü hakkında yorum yapmadı.

Visa ise ABD hükümeti tarafından SMP Bank ve diğer iki Rus Bankası için yaptırımların kaldırılması gerektiği çünkü bu bankaların yaptırım gerektirecek kriterleri karşılamadıklarının bildirildiğini söyledi. Resmi bir bildiride ise “Bu bankalar tarafından verilen tüm kartlara ait tüm operasyonlar en kısa zamanda normale dönecektir” şeklinde açıklama yapıldı.

Visa’nın yazılı bildirisi diğer iki Rus Bankasının da ismini açıkladı: Investitsionny Soyuz (Investment Union) ve InvestKapitalBank.

SMP Bank Visa ve MasterCard’ın ödeme hizmetlerini durdurmasının hukuk dışı olduğunu çünkü yaptırımların ABD topraklarında herhangi bir varlığı bulunmayan SMP Banka değil, hissedarlarına ait olduğunu belirtti.

SMP Bank CEO’su Dmitry Kalantyrsky basın bildirisinde “Dünyanın en büyük iki uluslararası ödeme sisteminin bizim argümanlarımıza kulak vermelerini ve SMP Banka karşı empoze edilen bu yaptırımları kaldırmalarını memnuniyetle karşılıyoruz” dedi.

Web sitesi: http://www.smpbank.lv/en_LV/news/?id=956

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir