Uzak doğunun mistik ve sisli dünyasında bir bankacı: Deniz Güven

Standard Chartered’ın Hong Kong’daki dijital bankası Mox Bank’ın başarılı CEO’su Deniz Güven, Singapur’dan başlayıp Hong Kong’a uzanan yad ellerdeki ilk zamanlarında kültür farkından dolayı yaşadığı zorlukları tüm samimiyetiyle paylaştı. İşte uzak doğunun mistik ve sisli dünyasındaki bir bankacının hikâyesi…

 

İstanbul’un o güzel plazalarından Singapur’a ilk taşındığımda ne ile karşılaşacağımı çok bilmiyordum ve hatta bu kararımı çok hızlı verdiğim bir dönemdi benim için. Öncesinde Asya'ya hayatımda bir kere gitmiş biri olarak beklentim Amerika ve Avrupa’da gördüğüm kültüre yakın bir kültür görmekti. 

Singapur için her zaman Asya 101 denir. Yani aslında Asya’dır ama ilk Asya deneyimi için diğer ülkelere göre çok daha kolay ve düzenli bir ülkedir. Yine de yaklaşık bir buçuk yıl yaşadığım Singapur benim için tarifi zor bir deneyimdi. Dil olarak herkesin İngilizce konuştuğu bir ülkede olmak her zaman avantaj ama dünyanın sayılı finans merkezlerinden birinde olmak kültürel karışıma da oldukça hızlı ayak uydurmayı gerektiriyor. Orada global bir role geçtiğimden otuzdan fazla ülkeden sorumluydum ve ekibimde 52 farklı ülkeden çalışma arkadaşlarım vardı.

Bu kadar farklı kültür ve geçmişten gelen insanları tek bir hedefe yönlendirmek çok zordu ve aynı zamanda müthiş bir deneyimdi. Geçirdiğim ilk haftamda bana en ilginç gelen şey, taksilerde yaşadığım diyaloglardı. Singapur’da taksicilerle konuşmak bir sanat gibi. Adeta defalarca gideceğiniz yeri onaylamanız gereken bir sarmal gibi ve alışmam en az altı ayı bulmuştu. 

Singapur macerası sonrası Mox Bank'i kurmak için diğer bir finans merkezi olan Hong Kong'a taşındım. Ana dili Kantonca olan, Mandarin dilinin çok yoğun kullanıldığı ama İngilizce’nin de bir şekilde anlaşabildiği bir ülkeye taşınmak yine değişik bir deneyim oldu. Son üç yıldır yaşadığım Hong Kong benim için ikinci evim oldu diyebilirim ama yine de uzaklarda olmak kolay değil.

Özellikle uzak doğuda olmanın en zor kısmı kültür farkının Avrupa ve Türkiye arasındakine nazaran çok daha fazla olması. Mesela Türk yemeklerini özlememek nerede olursanız olun mümkün değil ama Asya'da bu biraz daha zor olabiliyor. Sanırım Asya'da olmak beni iyi bir Türk aşçısı haline getirmiş olabilir. Dediğim gibi, ülkenden uzakta olmak her zaman çok zor ama Mox Bank gibi bir bankayı sıfırdan kurup, büyütme şansını yakalarken yeni kültürleri tanımak bana çok şey öğretti. En önemli öğrenimim ise şu oldu; süreklilikle hayallerinin peşinde koşan insanlar için dünyada sınırların hiçbir önemi yok.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir