Uyurken çalışmayı sağlayan cihaz üretildi

ABD'li nöroteknoloji şirketi Prophetic, uyku esnasında çalışmanızı mümkün kılan bir cihaz geliştirdi.

ABD'li nöroteknoloji şirketi Prophetic, uyku esnasında çalışmanızı mümkün kılan bir cihaz geliştirdi. Kafa bandı tasarımında geliştirilen bu cihazın adı 'Halo'. İnsanlar üzerinde test edilmeyi bekleyen bu cihaz, Lucid rüya (berrak rüya) görmeyi tetiklemek için tasarlandı. Bu sayede kullanıcılar, uykuda olduklarının farkında olabiliyorlar ve rüyalarını bilinçli bir şekilde kontrol edebiliyorlar.

Lucid rüyan nedir?

Lucid rüya, bir kişinin rüya esnasında, rüya gördüğünün farkında olması durumunu ifade eder. Kişi rüyada olduğunun bilincinde olup rüyayı yönlendirebilir ve kontrol edebilir.

lucid-ruya

Lucid rüya deneyimi genellikle bir kişi rüya gördüğünün farkına vararak başlar. Bu farkındalık, rüya içinde olayları ve ortamı kontrol etme yeteneğiyle birleştiğinde, kişi lucid rüyayı tam anlamıyla yaşamış olur. Lucid rüya, bilinçli olarak rüyayı manipüle etme, uçma gibi olağanüstü yeteneklere sahip olma veya rüya karakterleriyle etkileşimde bulunma gibi deneyimlere olanak tanır.

Tek sınır, kullanıcıların hayal gücü

Şirketin kurucusu Eric Wollberg, kullanıcıların rüyalarında sınırsız imkanlara sahip olduğunu (Wollberg, tek sınırın kullanıcının hayal gücü olduğunu belirtiyor) ve rüyalarında zor görevler için yaratıcı çözümler üretebileceklerini belirtiyor.

Şirketinin web sitesinde, "Lüsid rüyalarda yerçekimi, enerjinin korunumu ve kütlenin korunumu gibi geleneksel fizik kurallarından kurtulursunuz. Bilim, matematik ve sanat alanında tarihin en önemli isimlerinin en önemli keşiflerini lüsid rüyalarına borçlu olmalarının bir nedeni var." yazıyor.

Cihaz henüz geliştirilme aşamasında ve piyasaya ne zaman sunulacağı kesin değil. Kaynaklara göre, cihazın, 2025'te piyasaya sürüldüğünde 1.500 dolar ile 2.000 dolar arasında bir fiyat etiketine sahip olması bekleniyor.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir