Ünlü Markaların Logolarını Hafızanızdan Çizebilir misiniz?

Bugün hemen hemen her yerde karşımıza çıkan, bolca haşır neşir olduğumuz dünyanın en ünlü logoları unutulmaz olacak şekilde tasarlanmıştır. Apple'dan McDonalds'a kadar dünyanın en büyük şirketlerinin logoları marka bilinirliği yaratmak için titizlikle hazırlanmıştır. Peki biz bu ünlü sembolleri ne kadar doğru hatırlıyoruz? Bu logolar aklımızda ne kadar yer etmiş durumda? Bunu hiç düşündünüz mü? İşte bunu öğrenmek için Amerikalı Signage firması Signs.com’un düzenlediği bir ankette, 20 ve 70 yaş arasındaki 156 kişiden 6 ünlü logoyu hafızalarından yarım saat içinde olabildiğince doğru çizmeleri istendi.

Sonuçlar ise oldukça komik ve özgün tasarımlardı. Marka unsurlarının yeniden konumlandırıldığı, yeniden açılandırıldığı ve yeniden tasarlandığı çok çeşitli çizgilerden oluşan yeni diyebileceğimiz logolar karşımıza çıktı.

Marka renginin önemi

Bu anketten yola çıkarak öncelikle marka renklerinin şekilden daha kolay hatırlandığı tespit edildi. Logonun şeklinden ziyada renkler daha doğru olarak çizildi. En başarılı logolar, rakiplerinden ayırt edilebilmek için renk ve renk teorisini kullanmalarının nedenini de bu araştırma sayesinde bir kez daha anlıyoruz. Renklerle pazarlamayı detaylı olarak incelemek için buradaki yazımıza da ayrıca göz atabilirsiniz.

Apple logosunun ısırık kısmını insanların %22'si yanlış tarafa koydu. 

Adidas’ta ise 1997 yılında piyasaya sürülen üç şeritli logo yerine 10 kişiden biri yonca logosunu çizdi.

 Test edilen insanların neredeyse yarısı Starbucks'un deniz kızının taç giymediğini düşündü.

Dominos

Target 

Burger King

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir