Üniversitelere NFT ve blockchain bölümü geliyor

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar'ın yaptığı açıklamaya göre, üniversitelere NFT ve Blockchain dersleri ve bölümü eklenecek.

Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz NFT kavramı hakkında her geçen gün yeni gelişmeler yaşanıyor. Yaşanan son gelişmelerden biri ise, Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar'ın, Anadolu Üniversitesi Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi'nde öğrencilerle yaptığı konuşmanın soru-cevap bölümünde açıklandı.

Etkinlikteki bir öğrencinin Özvar'a, "Önümüzdeki süreçte NFT, Blockchain gibi teknolojilerin bölümleri açılır mı? Bunlar dünyada yayılmaya başladı. Üniversitelerimizin bu duruma tutumu sizce nasıl olur?" şeklinde bir soru yöneltmesi neticesinde Özvar, "Bu temaları da içeren bölümler ve programlar tasarlıyoruz" cevabını verdi. Pandemiyle birlikte, özellikle eğitimde dijital dönüşüme dikkat çeken YÖK Başkanı Özvar, uzaktan eğitimin ve internet teknolojilerinin vazgeçilmez bir noktaya ulaştığını belirtti. Gelişen çağa ve teknolojilere uyum sağlamanın önemine vurgu yapan Özvar, yaptığı açıklamada üniversiteler için NFT ve blockchain teknolojisine dayanan eğitim programlarının hazırlandığını belirtti. 

universitelere-nft-ve-blockchain-bolumu-geliyor

Katıldığı konuşmada Özvar ayrıca, "Bizim amacımız Türkiye'deki üniversitelerin dünya üniversiteleri liginde çok daha üst sıralara gelmesini sağlamak. Yükseköğretim Kurulu olarak belki üniversitelerin hocaları olarak yapmaya çalıştığımız en önemli işlerin başında Türk yükseköğrenim kurumlarını, üniversitelerini dünyanın en iyi üniversiteleri haline getirmek var. Bunu öncelikle oyunu kurallarına göre oynayarak yani dünyadaki büyük üniversiteler nasıl çalışıyorsa nasıl büyük bir gayret ortaya koyuyorsa ne kadar üretkense bizim de en az onlar kadar üretken olacağımız kadar çalışmamız gerekli. Bunun yollarını arıyoruz." ifadelerini kullandı.

universitelere-nft-ve-blockchain-bolumu-geliyor-1

Önümüzdeki yıllarda internet teknolojilerinin gelişmesiyle eğitimde dijitalleşmenin artacağını vurgulayan Özvar, “Açıkça söyleyebilirim en çok hoca ihtiyacı duyduğumuz bölümler buralar. Aranızda bu alanlara ilgisi olan arkadaşlarımız varsa, hiç durmasınlar ve devam etsinler. Doğrudan NFT, blockchain ve metaverse temalarını kapsayan bölüm veya programlar tasarlıyoruz şu anda.” açıklamasında bulundu.

Hangi üniversitelere NFT ve blockchain dersleri ve bölümü ekleneceği şu anlık belirsiz olsa da, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar'ın açıklamalarına bakarsak bu konuya yönelik çalışmaların hızla yürütüldüğü aşikâr.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir