Unilever, Reklamlarında Fotoshopu ve "Normal" Kelimesinin Kullanımını Kaldırdı

Bildiğimiz üzere, reklamlarda yıllardan beri süregelen bir güzellik algısı bulunmakta. Reklamlarda, rol alan oyunculara; saçlarını daha dolgun ve hacimli göstermek için, yüzünü daha kusursuz göstermek için fotoshop yapılıyor. Son dönemlerde ise markalar bu algıyı kırmaya başladı ve bu konuda bazı adımlar attı. Örneğin geçtiğimiz haftalarda Unilever, güzellik ürünü reklamlarında aşırı fotoshop kullanımını yasakladığını aynı zamanda güzellik ürünlerini tanıtırken "normal" kelimesinin kullanılmasını yasakladığını duyurdu.

https://pazarlamasyon.com/cilt-bakimi-markasi-topicals-farkli-cilt-cesitlerini-reklam-filminde-kullandi/

Unilever, reklamlarda yer alan modellerin görünümlerindeki dijital değişikliklerin reddedilmesinin yanı sıra, güzellik ürünlerinin paketlerinde bulunan "normal" kelimesini kullanmayacağını açıkladı.The Guardian'da yer alan habere göre, bu uygulama "influencerlar" için de geçerli. Ürünlerin tanıtımını yapan influencerlar da artık alınan yeni kararlara dikkat etmek zorunda.

Aslında bir problem yaratılmadığı düşüncesiyle basit gibi görünen "normal" kelimesini kaldırmaya yönelik kararı, dokuz ülkede yürütülen ve insanların yarısından fazlasının güzellik ve kişisel bakım endüstrisinin, insanları "dışlanmış hissettirebileceğini" düşündüğü 10.000 kişilik araştırmasından kaynaklanıyor. 10 kişiden biri ambalaj ve reklamcılıkta "normal" kelimesinin olumsuz bir etkisi olduğunu ve 10 kişiden yedisinden fazlasının sektörün dikkatini tüketicileri daha iyi görünmek yerine daha iyi hissettirmeye çevirmesi gerektiğine inandığını kabul etti.

The Guardian'a göre "normal" kelimesi en az 200 ürünün paketlenmesini etkileyecek ve değişiklikler bir yıl içinde uygulanacak. Basın açıklamasında da bulunan Unilever, marka reklamlarında bir kişinin vücut şeklini, boyutunu, oranını veya ten rengini dijital olarak değiştirmeyeceğine dair açıklamada bulundu.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir