Unilever, P&G ve Coca-Cola Facebook'a Reklam Vermeyeceğini Duyurdu

Facebook, CEO'su Mark Zuckerberg'in ABD Başkanı Donald Trump’ın George Floyd öldürüldükten sonraki şiddet yanlısı tavrına karşılık hiçbir tavır almamasına ve Facebook'ta ayrımcılık ve nefret söylemlerinin yer almaya devam etmesi nedeniyle oldukça tepki çekmişti.

Dünyanın dev markaları Unilever, P&G ve Coca Cola'dan Facebook'a bir darbe daha geldi. Unilever ve Procter-Gamble, ABD’de yaşanan olaylar nedeniyle boykot kararı aldı. İki şirket, ayrımcılık ve nefret söylemlerinin yer alması nedeniyle Facebook ve Twitter’a reklam vermeyeceklerini duyurdu. Bu iki dev şirkete Coca-Cola'da katılarak, temmuz ayı boyunca hiçbir sosyal medya platformuna reklam vermeyeceğini ilan etti.

Unilever, konuyla ilgili bir açıklama yayınladı. Şirket, “Sorumluluk çerçevemiz ve ABD'deki kutuplaşmış atmosfer göz önüne alındığında en az yıl sonuna kadar Facebook, Instagram ve Twitter platformunda, ABD'de marka reklamı yayınlamamaya karar verdik. Buralara reklam vermek şu anda insanlara ve topluma değer katmayacak. Durumu izleyeceğiz ve gerekirse mevcut konumumuzu tekrar gözden geçireceğiz” dedi.

Unilever'ın en büyük rakiplerinden biri P&G, “Reklamlarımızı, nefret ve ayrımcılık söylemleri ile dolu olan platformlardan çekiyoruz” açıklamasını yaptı.

Coca Cola CEO James Quincey ise şirketin internet sitesinde yer alan açıklamasında, “1 Temmuz’dan itibaren Coca-Cola, tüm sosyal medya platformlarındaki ücretli reklamlarını en az 30 gün boyunca durduracak. Bu süreçte reklam standartlarımızı ve politikamızı gözden geçireceğiz. Dahası, sosyal medya platformlarındaki ortaklarımızın nefret ve şiddet içerikli söylemlerden uzaklaşmalarını umacağız” dedi.

Şirketlerin boykotlarından sonra Facebook ve Twitter'ın hisseleri, haftanın son gününde ortalama yüzde 7 değer kaybetti.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir