Unilever, Önceliklerini Değiştirerek Pazarlama Yatırımı Yapmayı Sürdürüyor

Bildiğiniz gibi, bu kriz dönemi, pek çok markanın pazarlama bütçelerinde kesintiye gitmesine neden oldu. Hatta bunun en son örneğini 2020'nin kalan kısmı için pazarlama bütçesini yarı yarıya düşüren Google sergiledi. Diğer büyük markaların da nasıl bir strateji izleyecekleri merakla beklenirken Unilever cephesinden de bir haber geldi.

Campaign Birleşik Krallık'ın paylaştığı habere göre, Unilever, etkili ve yerinde olmasını sağlamak için tüm isteğe bağlı pazarlama harcamalarını gözden geçiriyor, ancak marka ve pazarlama yatırımı seviyesini koruyor. Dün şirketin ilk çeyrek sonuçlarını açıkladığı yatırımcı toplantısında konuşan CFO Graeme Pitkethly, reklam üretimi durduğu ve medya oranları düştüğü için aynı miktarda harcama yaparak daha fazla reklam erişimi elde edebileceklerini ifade etti.

https://pazarlamasyon.com/google-pazarlama-butcesini-yariya-indirdi-ve-ise-alimlari-durdurdu/

Pitkethly'nin belirttiğine göre, kişisel bakım, yiyecek ve içecek gibi pek çok farklı alanda markası bulunan şirket, kategoriler arasındaki değişen talep seviyelerine ve değişen davranışlara uygun bir şekilde marka ve pazarlama yatırımlarını dinamik olarak yeniden paylaştırıyor. Kendisi, şirketin bu hamlesini şu şekilde bir örnekle açıkladı:

"Örneğin, açık hava reklamcılığına harcanmış olabilecek marka ve pazarlama yatırımını değiştiriyoruz ve cilt temizliği, ev ve hijyen markaları gibi en yüksek yatırım getirisine sahip alanlara yönlendiriyoruz."

Yılın ilk çeyreğinde, dünya genelindeki satış büyümesi %0 olan şirketin Amerika kıtasındaki temel satışları, kısmen ABD'de yapılan stoklama sayesinde % 4.8 arttı. Avrupa'daki satışlar, %1,4 oranında artarken Asya ve dünyanın geri kalanında %3,7 oranında bir düşüş yaşandı.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir