Twitter, Pinterest ve Periscope'a Reklam Yasağı Getirildi

Geçen yıl yürürlüğe giren yasaya göre Türkiye’de günlük erişimi 1 milyonu aşan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılarının Türkiye’de birer temsilci belirleyip bildirmeleri gerekiyordu. Sosyal medya devlerinin süresi bugün doldu ve Twitter, Pinterest ve Periscope'a reklam yasağı getirildi.

https://pazarlamasyon.com/facebook-twitter-ve-instagram-reklam-yasagiyla-karsi-karsiya/

Yeni yasaya uymayan şirketlere daha önce ilk seferde 10, ikinci seferde 30 milyon TL olmak üzere toplam 40 milyon TL para cezası uygulanmıştı. Bir sonraki yaptırım olan reklam yasağı ise, Türkiye'de temsilci atamayan sosyal medya platformlarına bugün itibariyle uygulanmaya başladı.

Facebook, dün açıkladığı kararla Türkiye'de temsilcilik açacağını duyurarak yaptırımdan son anda kurtuldu. Twitter, Pinterest ve Periscope için ise reklam yasağı geçerli olacak. Eğer yine de temsilci atamazlarsa bir sonraki yaptırımda bu sosyal platformların bant genişliği kademeli olarak daraltılacak.

https://pazarlamasyon.com/facebooktan-turkiyeye-temsilci-atama-karari/

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, reklam yasağı ve sonraki yaptırımlarla ilgili şu açıklamayı yaptı:

1 Ekim 2020’de yürürlüğe giren yasanın 3’ncü aşaması olan “Reklam Yasağı”, Resmî Gazete’de yayımlandı. 7253 sayılı yasa gereği Türkiye’ye resmi temsilci atamayan yurt dışı kaynaklı sosyal medya şirketleri, artık ülkemizden reklam alamayacak. Reklam yasağının uygulamasını; BTK, BDDK, TCMB, VDK ve ilgili tüm kamu kurumlarımız hassasiyetle denetleyecek. Ayrıca reklam veren şirketlere de ceza kesilecek. Reklam yasağı uygulanmadan Türkiye’ye temsilci atamayı ve yükümlülükleri yerine getirmeyi kabul eden sosyal ağ şirketlerine teşekkürlerimi sunuyorum. Hiçbir vatandaşımızın ülkemizde sağlanan hizmetlerden mahrum kalmasını istemiyoruz. Lakin milletimizin; verilerini, gizliliğini ve haklarını korumak için ne gerekiyorsa yapmaya kararlıyız. Dijital faşizm ve kural tanımazlığın Türkiye’de hakim olmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Dileriz ki hala temsilcisini bildirmeyen Twitter ve Pinterest de ivedilikle gerekli adımları atarlar. Yükümlülüğe uymamakta ısrar eden sosyal ağların bant genişliğinin daraltılması en son istediğimiz yol. Taciz, istismar, iftira ve hak ihlalleri bir özgürlük değil suçtur! Hiç kimsenin bu ve benzeri suçları özgürlük kisvesi altında işlemesine asla müsaade etmeyeceğiz.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir