Twitter'ın yeni logosu "X" nereden geliyor? Logo çalıntı mı?

Elon Musk, Twitter'ın logosunu resmi olarak "X" şeklinde değiştirerek, logonun özgünlüğü hakkında tartışmaları alevlendirdi. Şimdi akıllarda şu soru var: Twitter bu logoyu gerçekten kullanabilecek mi?

Yakın zaman önce, Elon Musk'ın Twitter'ın ismini, logosunu ve adresini değiştireceğini sizlere duyurmuştuk. Musk, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, platformun "X" ismi ile yeniden markalaşma yoluna gideceğini açıklamıştı. Musk'ın bu radikal markalaşma hamlesi, özellikle "X" şeklindeki logonun özgünlüğü hakkında tartışmaları alevlendirdi. 

Twitter'ın yeni logosu geçmişe ait izler taşıyor

Elon Musk'ın "X" harfine olan düşkünlüğü geçmişe dayanıyor. İlk kıvılcımın, Musk'ın 1999'da kurduğu ve daha sonra Paypal'e dönüşen fintech girişimi x.com ile başladığını görüyoruz. Ardından gelen "SpaceX", Tesla'nın  2015'te tanıtılan modeli "Model X" hatta çocuğunun ismini bile "X Æ A-11" koyması, milyarderin "X" harfine olan düşkünlüğünü gözler önüne seriyor. Öyle ki, Musk Twitter'ın çatı şirketinin adı "X Corp." olarak değiştirip ardından, "xAI" adlı yapay zeka şirketini de tanıtmıştı. Yani, Twitter'ın yeni logosunun geçmişe ait izler taşıdığı açıkça görülüyor.

Musk'ın geçtiğimiz değiştirmeyi planladığı yeni Twitter logosu, ilk bakışta oldukça benzersiz görünse de tamamen yeni değildi. Musk, bu logoyu, Sawyer Merritt adlı bir Twitter kullanıcısının izni üzerine ondan almıştı. Logoyu oldukça beğenen Musk, bu teklifi hızlıca kabul edip Twitter logosunu bu yönde değiştirdi. Ancak Merritt, "X" logosunun tamamen özgün olmadığını ve logoyu tasarlayan tasarımcının internet üzerinen bulduğu bir yazı tipinden ilham aldığını söyledi.

Söylenenlere göre logo, Times New Roman ve Arial gibi dünyanın en çok bilinen yazı tiplerinden bazılarını yaratan bir yazı tipi şirketi olan Monotype'tan esinleniyor. Monotype'ın Special Alphabets 4'teki "X" harfine baktığınızda, Twitter'ın yeni logo tasarımına oldukça benzediğini fark edebilirsiniz. (Twitter'ın ilk "X" denemesi küçük harf "x"e benzerken, Musk'ın kısa süreliğine denediği daha kalın bir versiyonu, Monotype'ın büyük harf "X"ine benziyor.) Eğer Twitter'ın logosu gerçekten Monotype'ın yazı tipiyle benzeşiyorsa, bu, Musk'ın bu logoyu kullanmak için bir lisans satın alması gerekeceği anlamına geliyor.

twitter-x-1

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir