Twitter, Bütün Siyasi Reklamları Yasaklıyor

  • Twitter'ın CEO'su Jack Dorsey, dün Twitter hesabından atmış olduğu bir dizi tweet ile 22 Kasım tarihinden itibaren tüm politik reklamları yasaklayacaklarını duyurdu.
  • Twitter'ın reklam politikasındaki bu değişiklik, aday reklamlarını etkileyecek; ancak seçmen kaydını teşvik eden reklamlara izin verilecek.
  • Twitter, politikacıların platformunda yanlış açıklamalar yapmalarına engel olmak için bir süredir bazı ilkelere sahip, ancak bu zamana kadar bu ilkeleri uygulamaya koymadı.
  • İlgili Yazı: Tüketicilerin Yarısı, Markaların Siyasi Konulara Karışmalarını İstemiyor

Twitter'ın CEO'su Jack Dorsey, dün Twitter hesabından atmış olduğu bir dizi tweet ile 22 Kasım tarihinden itibaren tüm politik reklamları yasaklayacaklarını duyurdu. The Verge'ün konuyla ilgili olarak paylaştığı habere göre, reklam politikasındaki bu değişiklik, aday reklamlarını etkileyecek; ancak seçmen kaydını teşvik eden reklamlara izin verilecek. Bununla birlikte Dorsey, attığı tweet'lerden birinde, yeni reklam politikasının son halini 15 Kasım'da paylaşacaklarını da ifade etti.

https://twitter.com/jack/status/1189634360472829952

Bu ayın başlarında ABD başkan adayı Joe Biden’ın 2020 başkanlık kampanyası, Facebook, Twitter ve YouTube’a bir mektup yazarak bu platformlardan yanlış ya da yanıltıcı siyasi reklamlar yayınlamayı reddetmelerini istedi. Zira Joe Biden’in başkanlık kampanyası, ABD Başkanı Donald Trump’ın yeniden seçim kampanyası tarafından Biden ailesinin Ukrayna hükümeti ile ilişkisine dair asılsız iddialarda bulunan bir dizi reklamın hedefi haline getirilmişti. The Verge'ün belirttiğine göre, Facebook bu mektuba verdiği yanıtta, platformda yer alan reklamlarda siyasetçiler tarafından ortaya atılan iddiaların gerçek olup olmadığının kontrol edilmediğini dile getirdi.

Bunların yanı sıra Twitter, politikacıların platformunda yanlış açıklamalar yapmalarına engel olmak için bir süredir bazı ilkelere sahip, ancak bu zamana kadar bu ilkeleri uygulamaya koymadı. Bununla birlikte "USA Today" adlı gazetenin paylaştığı bilgiye göre, Facebook ise adayların yanlış bilgiyi desteklemelerine imkan tanıyan politikasını üsteledi. Facebook'un küresel seçimler için kamu politikası yöneticisi olan Katie Harbath ve politika yönetimi yöneticisi olan Nell McCarthy, şirketin bu tutumuyla ilgili olarak "Aday reklamlarında gerçeğin bekçisi olmamalıyız." şeklinde ortak bir açıklama yaptılar.

Geçtiğimiz ağustos ayında da Twitter, Çin’de başlayan protesto gösterilerindeki siyasi anlaşmazlıkları tetikleyen 936 hesap keşfetmelerinin ardından artık devlet destekli hiçbir medya kanalından reklam kabul etmeyeceğini duyurmuştu. Bu karar, yalnızca devlet tarafından mali destek alan ya da editoryal olarak kontrol edilen kuruluşlar için geçerli olacak.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir