Twitter 2022 trend raporunu yayınladı

Twitter, bu yıla damga vurmaya aday üç trendi açıkladı.

Bugün Twitter'daki konuşmalar ve sohbetler, dünyanın yakın gelecekte nereye gideceğine dair önemli ipuçları veriyor. İki yılık bir süre içinde milyarlarca tweet'i analiz eden Twitter, geleceği şekillendirmeye aday üç trendi belirledi.

Bu üç trend; "Büyük restorasyon", "Hayranların inşa ettiği dünyalar" ve "Finans sosyalleşiyor" olarak sıralandı.

Büyük restorasyon

Twitter'daki sohbetler pandemiyle değişen bakış açılarını gösteriyor. İnsanlar kendilerine odaklanıyor. Aynı zamanda, insanlar gezegen sağlığının bireylerin omuzlarında olduğu duygusundan bıktı ve insanların giderek artan bir şekilde şirketleri devasa gezegensel zorluklara karşı liderlik etmeleri için çağırdığını görüyoruz.

Anahtar istatistikler

“Geri yükleme” ve “yeniden dengeleme” gibi terimlerde yıldan yıla yüzde 64 artış gördük. Bir işletmenin çevreye verdiği zarar konusunda yanıltıcı olduğu anlamına gelen “greenwashing” terimi yıldan yıla yüzde 158 arttı.

İnsanlar bütünsel bir şekilde değişim istiyor. Atıkla mücadele hakkındaki tweet'ler yıllık yüzde 109 arttı ve varoluşçuluk hakkındaki tweetl'er yıllık yüzde 20 arttı. Ayrıca iklimin hafifletilmesi, naturopati ve marka aktivizmi hakkında daha fazla konuşmanın ve içeriğin olduğunu görüyoruz. İşte lokal bir tweet örneği: 

Hayranların oluşturduğu dünyalar

Hayranlar artık sadece takip etmekle kalmıyor, kararları kendileri veriyor ve parçası olmak istedikleri dünyaları yaratıyorlar. Hayranların cosplay, rol yapma oyunları ve sanal pazar yerleri aracılığıyla sahiplik ve karmaşık dünyalar inşa etme hakkında konuştuğunu görüyoruz.

Anahtar istatistikler

“Stanning” teriminin kullanımında yüzde 51'lik bir azalma ile idol ve hayran arasında epik bir güç değişimi görüyoruz. Fan tokenlarla ilgili tweet'lerde yüzde 994 artış gördük. Sanal dünyalarda ticaret ve sanal konserler gibi konuların kabardığını görüyoruz.

Pasif gelir, moda ve koleksiyon ürünleri ve kripto oyunları gibi konular yıldan yıla yüzde 320 büyüyor. İşte lokal bir tweet örneği: 

Finans sosyalleşiyor

Para meseleleri eskiden belli bir azınlığın sırları arasındaydı. Ancak bu günlerde, finans eylemine yeni bir komünite giriyor ve orda esasında çok eğleniyor. Uzman toplulukları ve sıradan insanlar güçlerini birleştiriyor, herkesin görmesi için finans ve yatırımlar hakkındaki bilgileri özgürce paylaşıyor. Gittikçe daha fazla insanın bilgiye erişmesi ve merkezi olmayan finanstan faydalanmasıyla parayla ilgili konuşmalar gelişti.

Anahtar istatistikler

Profesyonel olmayan, meraklı olmayanların finansla ilgili tweetl'eri bir önceki yıla göre yüzde 78 arttı. 2021'de NFT'ler hakkında WFH'den (evden çalışma) 17 kat daha fazla tweet vardı.

Stabilcoin, merkezi olmayan borsalar ve DApp'ler (merkezi olmayan uygulamalar) gibi konularda yüzde 242'lik bir büyüme görüyoruz. İşte lokal bir tweet örneği: 

 

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir