Türkiye pazarlama teknolojileri yönünden birçok ülkeye referans olabilecek potansiyelde bir pazar

Opel Pazarlama İletişim Müdürü Burcu Giray ile yeni dönem pazarlama trendlerini konuştuk.

Pazarlama konusunda faydalanılan teknolojilerin ve bu teknolojilerin yaratıcı ve etkili kullanımının ödüllendirildiği MarTech Awards 2023'ün başvurularının başladığını sizlerle paylaşmıştık.

Teknoloji Ödülleri Kategorileri, Kullanım Kategorileri, Mecra Kategorileri, Sektörel Kategoriler ve Özel Kategoriler olmak üzere 5 ana kategori altında toplamda 62 kategoride sahipleriyle buluşacak ödül töreninde, Mecra Bölümü jüri görevini üstlenecek olan Opel Pazarlama İletişim Müdürü Burcu Giray ile yeni dönem pazarlama trendlerini konuştuk.

Yeni nesil audio teknolojiler 2023 yılında öne çıkacak
Gelecek dönemlerde pazarlama teknolojilerinde ilk olarak kendi sektörümü de baz alarak "cookie’siz dünya"ya hazırlanmanın çok önemli olduğunu düşünüyorum. 3rd party datalar hayatımızdan çıkana kadarki süreçte kendi ‘"müşteri database"ini kuran, 1st party datasını büyüten ve mevcut müşteri kitlesini ihtiyaçları doğrultusunda anlamlandırabilen markaların günü geldiğinde rakiplerinden bir adım öne geçeceği aşikar.

İkinci olarak elbette video odaklı teknolojiler artarak tüketilmeye devam edecektir. Akıllı telefonlarla hayatımıza giren dikey videoların yine pazarlama teknolojilerinin ana odağı olacağı aşikar. Burada özellikle "live stream"in iyi bir şekilde örüldüğü sürece markalar adına oldukça verimli olacağını düşünüyorum. Halihazırda çoğu marka sosyal ağlarda influencer’larla canlı yayınlara yer veriyor ancak uçtan uca iyi örülmüş bir strateji ile burada yapılan bir iletişimin, ürün tanıtımının marka analytics’ine ya da CRM’ine bağlanarak anlık talep, satış yaratma stratejisi hem yapılan iletişimin değerinin ölçümlenmesini hem de maksimum ROI elde etme yönünde önemli bir rol oynayabilir.

Son olarak ise video kadar yeni nesil audio teknolojilerinin de 2023 yılında öne çıkacağını düşünüyorum. Özellikle 2022 podcast, sesli kitap gibi audio odaklı tüketimlerin hızla artış gösterdiği bir yıl oldu. Çünkü mobilitenin bu kadar arttığı ve zaman kavramının önem kazandığı bir dönemde tüketiciler, içeriğe ulaşabilecekleri her anda istedikleri formatta ulaşabilmenin peşinde. Bu da audio teknolojilerdeki artışın ana kaynağını oluşturuyor. Markalar için bu alan özgün içerik yaratma ya da mevcut içeriğe kendi ürün, hizmetlerini entegre etme anlamında bir fırsat oluşturuyor diyebiliriz.

Pazarlama teknolojileri uygulandığı ve karşılığında bir sonuç elde edildiği kadar değerli
Pazarlama teknolojilerinin sürekli bir gelişim ve dönüşüm içerisinde olması sektörün dinamik kalmasını sağladı diyebilirim. Çünkü pazarlama teknolojileri uygulandığı ve karşılığında bir sonuç elde edildiği kadar değerli. Markalar artık birbirini tekrar eden ya da tekdüze işler yapmaktan ziyade sektörde fark yaratacak işlerle öne çıkmak niyetinde. Verilmek istenen mesaj, aşırı uyarana maruz kaldığımız günümüzde ne kadar ayrışırsa tüketiciye de o kadar geçebiliyor çünkü. Dolayısıyla burada ayrışan bir iş ortaya koyan marka, diğer markalar için de bir referans noktası oluşturuyor ve her marka bunun üzerine ne koyabilirim diyerek bir sonraki adım için çalışıyor. Bu da haliyle sektörde tatlı bir rekabet doğuruyor.

Türkiye pazarlama teknolojileri yönünden birçok ülkeye referans olacak potansiyelde bir pazar
Türkiye pazarlama teknolojileri yönünden çoğu ülkeye referans olacak potansiyelde bir pazar. Sürekli bir arayış halinde olan genç nüfus bu dönüşümün hızlanmasında da oldukça büyük bir etken. Martech Awards’un da artan ilgiyi beslemesi, günden güne çok daha iyi projeler gördüğümüz bu alanı sahiplenmesi ve farkındalık yaratması oldukça değerli. Çünkü sadece bu alandaki en iyileri öne çıkarmakla kalmıyor, henüz pazarlama teknolojilerini yeterince aktif olarak hayata geçirmemiş markalar için de teşvik edici oluyor. 

MarTech Awards 2023 hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir