Türkiye Pazarı Şekersiz İçecekler: İlk 11

Yaz aylarına girdiğimiz mevcut dönemde Türk tüketicisi olarak sıvı tüketimini artırıyoruz. Şehirleşme, genç nüfus ve nüfus artışı gibi genel etmenler içeceklere olan talebi artırıyor. Bu talebi karşılayabilmek için işletmeler tarafından yapılan yatırımlar Türkiye içecek sektörünün büyümesini sağlıyor. Türk tüketicisi, içeceklerin fiyatında artış yaşansa da içecek tüketimini artırarak devam ettiriyor.

Yaz aylarıyla turizmin hareketlenmesi ile anında tüketim kanalında talep artışı da meydana geliyor. Gazlı, gazsız içecekler, sporcu, enerji içecekleri, meyve suları, doğal mineralli içecekler gibi farklı kategorilerdeki birçok ürün arasından tercih yapıyoruz.

Bilinçlenen tüketicinin sağlığını koruma ve zinde kalma gibi çabaları, içecek işletmelerinden farklı ürünlerin talep edilmesini sağlıyor. Öyle ki geçtiğimiz son 5 yılda tüketicinin şekersiz ve kalorisiz olan içeceklere olan talebinde artış yaşanıyor. Tüketim miktarı henüz şekerli ve kalorili oranlara kıyasla düşük olsa da her geçen yıl bu ürünlerin tüketimi artıyor.

Haziran ayının sonuna yaklaştığımız bu dönemde sizlere gazlı içecek kategorisinde bulunan, şekersiz ve kalorisiz üretilen içecekleri sıralamak istedim. Böyle bir liste yapmamın ana sebebi, tüketicinin oluşturduğu yeni ürün taleplerinin işletmeler tarafından nasıl algılandığını ve hayata geçirildiğini genel olarak ortaya koyabilmektir. Sıralamayı yaygın bulunabilirlik kıstası ve alfabetik sırayı gözeterek oluşturdum. Dilerseniz listeye birlikte bakalım:

Coca Cola Coffee

Coca Cola'nın geçtiğimiz yıl piyasaya sürdüğü ürün varlığını halen sürdürüyor. Ürün kalorisiz ve şeker içermiyor.

Coca Cola Light

Türkiye'de şekersiz içecek olarak pazarda yer alan eski çeşitlerden biri olan Coca Cola light, önceden tamamen gri kutuda satılıyordu. Coca Cola'nın kurumsal rengi koruma çabası içeceğin ambalaj tasarımına yansıtıldı.

Coca Cola Şekersiz

Coca Cola Light tüketicisinin kadın ağırlıklı olması ve erkek tüketicilerin şekersiz kola talebini karşılamak amacı ile Coca Cola Zero markası oluşturuldu. Bu markanın oluşumu ile kola satışlarının önemli bir kısmı bu markaya kaydı. Markanın başarısı ana markanın tahtını sallamış olacak ki, Coca Cola yönetimi Zero'nun varlığını sona erdirdi. Coca Cola Şekersiz onun yerine geçti.

Çamlıca Şekersiz

Gazoz ürünün şüphesiz Türk tüketicisinde ayrı bir yeri var. Nostaljik değere sahip bu ürünü şekersiz üreten markalardan biri Çamlıca oldu.

Mountain Dew

Amerikalı çiftçiler için üretilmeye başlanan, ardından hedef kitle tanımını yeniden yaparak gençlerin içeceği haline gelen Mountain Dew, Türkiye pazarına yeni giriş yapan markalardan biri. Türkiye pazarına kalorisiz çeşidi ile giriş yapan marka, Pepsi Co. bünyesinde faaliyet gösteriyor. Marka ile ilgili daha geniş bilgi için pazarlamasyon arşivine göz atabilirsiniz.

Pepsi Light

Pepsi'nin kalorisiz ve şekersiz kategorisinde 3 ürününden biri olan Pepsi Light.

Pepsi Max

Pepsi Max, Pepsi grubunun önem verdiği önemli çeşitlerden biri. Öyle ki reklam bütçesinden önemli pay alıyor. UEFA Şampiyonlar Ligi sponsorluğu ve Lionel Messi ile yapılan reklam kampanyaları son dönemde dikkat çekti.

Pepsi Twist

Kola ve limon uyumundan hareketle üretilen Pepsi Twist, ürün bileşiminde yapılan değişim sonucu kalorisiz olarak üretiliyor.

Red Bull Sugar Free

Enerji içecekleri sektöründe az sayıda şekersiz ürün bulunuyor. Red Bull'un Türkiye pazarında yer alan 5 çeşidinden biri olan sugar free ürünü şeker içermiyor.

Maden Suyu

Bu bölüme herhangi bir markayı ön plana çıkarmadan değiniyorum. İçecek, tüketici tarafından en çok tercih edilen ve faydalı olarak değerlendirilen ürünlerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Uludağ Şekersiz Limonata

Uludağ markasının bünyesinde limonata ve gazoz çeşitlerinde şekersiz ürünler bulunuyor. Şekersiz limonataya yenilikçi bir ürün olarak bu listede yer vermek istedim.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir