Türkiye’nin ilk döngüsel mağazası Nivogo Akasya,15 Ağustos’ta kapılarını açıyor!

Kullanıcılara daha sürdürülebilir bir alışveriş deneyimi sunan Türkiye’nin ilk döngüsel mağazası Nivogo Akasya,15 Ağustos’ta kapılarını açıyor.

Günümüzde, 20 yıl öncesine göre tüm dünyada yüzde 400 daha fazla moda ürünü üretiliyor. Geçtiğimiz yıl bu sayı 100 milyar parçanın üzerindeyken, her yıl toplamda 85 milyar moda ürünü ise farklı sebeplerden atıklaşıyor. Yalnızca bir tişört üretiminde bile 2700 litre su harcanırken, toplamda her yıl milyarlarca litre su israf ediliyor. Nivogo, kullanıcılardan ve marka ortaklarından hayata tekrar döndürülebilecek ürünleri alıyor, yenileyerek ömürlerini uzatıyor ve döngüye geri kazandırıyor. Bu sayede kullanıcılara daha sürdürülebilir bir alışveriş deneyimi sunuyor. Nivogo, faaliyete başladığı 2021 yılı başından beri markaların farklı sebeplerden dolayı kullanıcılarıyla buluşamamış 300 binden fazla moda ürününü yeniledi. Bu ürünler arasında sadece barkodu eksik olduğundan dolayı imhası beklenen ürünler, çiftleri kaybolmuş ayakkabılar, teşhir ürünleri, iadeler ve hızlı moda etkisiyle satılamayıp askıda kalmış eski sezon kıyafetler de yer alıyor. Nivogo tüm bu ürünleri döngüsel iş modeline göre geliştirdiği teknolojik altyapısıyla Gebze’de yer alan Türkiye’nin ilk ve en büyük yenileme merkezinde, gelen her ürünün ihtiyaçlarına özel, farklı bir NivoKod vererek tekilleştiriyor, her birine benzersiz bir NivoKod tanımlanan ürünlerin döngüsel dönüşüm rotasını belirliyor. Böylece gelen her ürünün önce yenileme ihtiyaçları tespit ediliyor daha sonra gerekli müdahaleler gerçekleştirilerek yenileniyor. Yenileme işlemleri tamamlanan, dezenfekte edilen ve Nivogo’nun kendi geliştirdiği yapay zeka temelli fiyatlandırma teknolojisi ile yeniden fiyatlandırılan ürünler paketlenerek satışlarının yapılacağı noktalara transfer ediliyor. Bu şekilde Nivogo; ürünlerin ömürlerini uzatarak milyarlarca litre su israfının, binlerce ton karbon emisyonunun ve imha edilecek milyonlarca ürünün önüne geçiyor.

İnsanlar Satın Aldıkları Giysilerin yüzde 80’ini Kullanmıyor!

Yapılan araştırmalara göre insanlar dolaplarındaki giysilerin yüzde 80’ini kullanmıyor. Bir kıyafet yalnızca 7 ila 10 kez giyildikten sonra ise çöpe atılıyor. Her geçen saniye ortalama bir çöp kamyonu dolusu tekstil ürünü çöplere bırakılıyor veya yakılarak imha ediliyor. Çoğu hala kullanılabilir durumda olan ürünlerin dünyamıza verdiği zarara karşılık Nivogo hızlı modaya döngüsel bir alternatif olmayı hedefliyor. Nivogo, 15 Ağustos’ta Akasya’da açılacak Türkiye’nin ilk Döngüsel Mağazası ile yenileme merkezinde işleme aldığı ürünler arasına artık kullanıcıların ihtiyaç duymadıkları ürünlerini de ekleyecek. Fatura, sertifika veya satış belgesi gibi bir belge ile orijinalliği kanıtlanabilen ürünlerini Nivogo Akasya’ya getirenler döngüsel dönüşüm hareketinin bir parçası olabilecek. Dolaplarını Nivogo ile temizleyen kullanıcılar Nivogo mağazalarında geçerli olacak NivoPuan kazanarak yenilenmiş ürünlerden alışveriş yapabilecek.

nivogo-2

Modada Sürdürülebilirlik ve Döngüsellik Konuşulacak Açılış ile aynı gün Nivogo Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tunahan Kafa’nın moderasyonuyla gerçekleşecek Döngüsel Dönüşüm Paneli’nde, Nivogo Kurucu Ortağı Arnas Akbaş ve Türk İşi Minimalizm’in kurucusu Hale Acun Aydın konuşmacı olarak yer alacak. Panelde günümüzde moda sektörünün doğaya verdiği zararın önlenmesinde sürdürülebilir ve döngüsel iş modellerinin önemi ve Nivogo’nun küçük bir atölyeden başlayarak bir ayda yüz binlerce ürünü döngüsel ekonomiye dahil etme kapasitesine sahip 5.000 m2’lik yenileme merkezine ve sonrasında Akasya mağazasına uzanan yolculuğu konuşulacak.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir