Türkiye'nin en büyük 500 şirketi açıklandı

Capital tarafından gerçekleştirilen, en büyük 500 özel şirketin sıralandığı "Capital 500" araştırmasının 23’üncüsü tamamlandı.

Capital tarafından gerçekleştirilen, en büyük 500 özel şirketin sıralandığı "Capital 500" araştırmasının 23’üncüsü sonuçlandı. 2022 yıl sonu verileri temel alınarak oluşturulan listede, önceki yıl olduğu gibi Tüpraş, zirvedeki yerini korudu. Enerji ve petrol sektöründeki şirketlerin bu yılki sıralamada, yükselişleriyle büyük bir ivme kazanarak listenin üst sıralarına tırmanmaları ise dikkat çekti. 

Petrol şirketleri yükselişleriyle dikkat çekti

Bu yıl açıklanan liste, enerji ve petrol sektöründeki şirketlerin yükselişleriyle dikkatleri üzerine çekti. Geçen yıl yayınlanan listede sekizinci sırada bulunan Petrol Ofisi, bu yıl etkileyici bir ivme yakalayarak üçüncü sıraya yükseldi. Geçtiğimiz yılın da lideri konumundaki Tüpraş, bu yıl da ilk sıradaki yerini sağlamlaştırdı. Tüpraş'ın hemen arkasına ise Türk Hava Yolları (THY) yerleşti. Capital 500 listesine göre 2022'nin en kârlı şirketi unvanı, yüzde 220'lik büyüme performansıyla Türk Hava Yolları'nın oldu. THY, 51 milyar 403 milyon TL kar elde ederek bu alandaki zirveyi ele geçirdi. Tüpraş ise 39 milyar 876 milyon TL'lik karıyla liderliğini sürdürdü, sektörün öncüsü olarak yer aldı.

tupras-1

Geçtiğimiz yıl Capital500 listesinde onuncu sırada bulunan Star Rafineri, bu yıl dördüncü sıraya yükseldi. Opet geçtiğimiz yıla kıyasla dört basamak atlayarak beşinci sıraya yerleşti. Shell&Turcas ise yedinci sıraya yükselerek listedeki yerini aldı. Enerji ve petrol şirketlerinin hızlı yükselişi, sektördeki dinamizmin ve büyüme potansiyelinin önemli bir göstergesi oldu. Listenin tamamına Capital'in web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Türkiye'nin en büyük 10 şirketi

1 - Tüpraş 

2 - Türk Hava Yolları

3 - Petrol Ofisi

4 - Opet Petrolcülük

5 - BİM Birleşik Mağazalar

6 - Shell&Turcas Petrol

7 - Ford Otosan

8 - Ahlatcı Kuyumculuk

9 - Arçelik

10 - RC Rönesans İnşaat

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir