Türk Çiftin Şirketine NASA’dan Görev

Eren ve Fatih Özmen çiftinin sahibi olduğu global havacılık şirketi Sierra Nevada Corporation (SNC), Ticari Ay Yükü Servisleri (CLPS) projesini desteklemek üzere NASA tarafından seçilen şirketler arasında yer aldı. SNC, proje kapsamında kullanılacak "Shooting Star" adı verilen kargo modülünün test versiyonunu şimdiden NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi’ne gönderdi.

Dilerseniz haberimize yer alan Özmen ailesini biraz daha yakından tanıyalım. Gökyüzünün sultanı olarak da bilinen ünlü Türk iş kadını Eren Özmen, eşi Fatih Özmen'le birlikte kurduğu Sierra Nevada Corporation (SNC) adeta gökyüzünde bir tarih yazıyor. Eren Özmen şirketin başkanı, eşi Fatih Özmen ise CEO'su.

Bu proje dünya çapında bilinen bir havacılık şirketi olan SNC’nın, NASA ile ortak çalışmalarından ilki değil. SNC aynı zamanda NASA'nın uzaya insan ve kargo taşıyacak uzay aracı yapma yetkisi verdiği üç şirketten biri.

Dream Chaser® (Rüya Avcısı) Uzay Uçağı ile birlikte uzaya fırlatılacak Shooting Star (Kayan Yıldız) adlı kargo modülünün test versiyonu için fırlatmaya kadar gerekli olan tüm kontrolleri NASA Kennedy Uzay Merkezi sağlanacak.

SNC'nin tasarladığı Dream Chaser uzay aracı, yakında Uluslararası Uzay İstasyonu'na seferlere başlayacak ve projeyle beraber Ay keşfine yönelik benzersiz, uçtan uca çözümler robotik sunan SNC, birçok malzemeyi öncesinde Ay’a yerleştirebilecek.

SNC robotik uzay aracına çok güveniyor. Yerinde Kaynak Kullanımı (ISRU) sistemlerin geliştirilmesi süreçlerinde rol alan SNC, Ay keşif sürecinde projeyi sürdürebilir kılmak birçok çözüm sunuyor.

Ay görevi hizmetinin her ayağı oldukça titiz bir şekilde planlanıyor. Sektörde belli bir konuma sahip olan SNC, Ay görevi hizmetlerini yakın zamanda diğer ticari müşterilere de sunmayı planlıyor.

SNC, CLPS projesiyle ikmal malzemeleri Ay'a ulaşacak. Bu robotik uzay aracının göresi aslında saldığınızdan da büyük. Çünkü, Ay'daki projelerin sürdürülebilir olmasını tamamen ikmal ve mühendislik malzemesi yükleri ile araçların hizmetiyle doğru orantılı gelişebiliyor.


SNC CEO'su Fatih Özmen proje ile ilgili "SNC, Mars'a yapılan uçuşlar da dahil olmak üzere, gerçekleştirdiğimiz yüzlerce görev sayesinde uzay alanında uzun yıllara dayanan bir tecrübeye sahip. Ay’a yönelik yenilikçi çözümler sunacak olan uydu ve Uluslararası Uzay İstasyonu ikmal aracının yanı sıra NASA'nın Ay Geçidi projesine ilişkin kapsamlı geliştirme çalışmalarımız sayesinde uzmanlığımızı arttırmanın gururunu yaşıyoruz"dedi. Sözlerine şu şekilde devam etti; "Bilimde ve uzay keşiflerinde ilerleme kaydedilmesine imkan tanıyacak ve Ay’ın yüzeyi hakkında daha fazla bilgiye ulaşmamızı sağlayacak bu anlaşmanın bir parçası olduğumuz için çok heyecanlıyız".

Dream Chaser Uzay Uçağı ile birlikte uzaya fırlatılması planlanan "Shooting Star" adlı kargo modülüne ve yaratıcı mühendis ekibe Ay görevi boyunca başarılar diliyoruz.
Kaynak: Kokpit Areo

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir