Tüm detaylarıyla: Elon Musk ve Mark Zuckerberg kapışması

Elon Musk ve Mark Zuckerberg arasındaki kapışmanın en son gelişmelerini sizler için derledik.

Günümüzde pek çok ünvanla anılsa da, son zamanlarda X'in (eski adıyla Twitter) sahibi olarak gündeme gelen Elon Musk ve Meta'nın CEO'su Mark Zuckerberg, sosyal medyada karşımıza en çok çıkan iki isim haline geldi. Yakın zaman önce Zuckerberg, "Twitter alternatifi" bir platform olan Threads'i hayata geçireceğini kamuoyuyla paylaşmıştı. Bu duyurunun ardından Musk, kendisine rakip olarak gördüğü Zuckerberg'e X üzerinden meydan okumuştu. Bunun üzerine Zuckerberg, 22 Haziran tarihinde yaptığı sosyal medya paylaşımında, Musk'ın 'kafes dövüşü' teklifini kabul ettiğini duyurmuştu.

zuck-send-me-location

Sosyal medyada ilgi odağı haline gelen bu karşılaşma kısa sürede ciddi bir hal aldı. Kendilerini kanıtlamak isteyen, teknoloji dünyasının iki önemli ismi gerçekleşecek kafes dövüşü müsabakası için antrenmanlara başladılar. ABD merkezli karma dövüş sanatları organizasyonu UFC’de Ortasiklet Şampiyonu Israel Adesanya ve Hafifsiklet Şampiyonu Alexander Volkanovski ile çalışan Mark Zuckerberg'ün antremanlardan geriye kalan görüntüleri gündem oldu.

Mark_Zuckerberg_dovus-1

Diğer taraftan Elon Musk ise, UFC dövüşçüsü George St-Pierre ile gerçekleştirdiği antrenmanlarını duyurarak Zuckerberg'ün gözünü korkutmaya çalıştı.

elon-musk-kavga

Geçtiğimiz günlerde Elon Musk, kafes dövüşünün Mark Zuckerberg ve kendisine bağlı kurumlar tarafından organize edileceğini duyurdu. Yapılan açıklamada, dövüşün Meta'da ve X'te yayınlanacağı bildirildi. Musk, İtalya'da gerçekleşmesi planlanan karşılaşma için İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ve Kültür Bakanı ile görüştüğünü belirtti. Merakla beklenen karşılaşmanın ne zaman gerçekleşeceği ise henüz gizemini koruyor.

Elon Musk sosyal medyadan yaptığı açıklamalarına devam ederken Mark Zuckerberg'de sessiz kalmadı. Threads üzerinden Musk'ın açıklamalarına cevap veren Zuckerberg, Musk’ın kendisine meydan okuduğundan beri dövüşmeye hazır olduğunu söyleyerek tarih konusunda anlaşıldığında bunu kendisinin duyuracağını ancak o vakte kadar Musk’ın dediği hiçbir şeyin ikisinin ortak kararı olmadığını söyledi.

zuck-aciklama

Şimdiye kadar dövüşle ilgili gerçekleşen önemli gelişmeler;

  • Dövüş UFC tarafından değil, Elon Musk ve Mark Zuckerberg'ün vakıfları tarafından organize edilecek. Karşılaşma X ve Meta'da canlı olarak yayınlanacak. 
  • Elon Musk Haziran sonunda, "Dövüşün Kolezyum’da olma ihtimali var’’ açıklamasında bulunmuştu. Açıklamanın ardından, yaklaşık 2 bin yıllık amfitiyatronun, dünyanın en zengin isimlerinden ikisinin reklam amaçlı karşılaşmasına tesis edilmesi ihtimali İtalya’da tepki çekmişti.
  • Elon Musk, İtalya'da gerçekleşecek karşılaşma için İtalya Başbakanı ve Kültür Bakanı ile konuştu ve "efsanevi" bir mekan üzerinde anlaştılar.
  • Brezilya jiu-jitsu dövüş sanatında mavi kuşağa sahip olan Mark Zuckerberg, kafes dövüşünün iki önemli ismi Israel Adesanya ve Alex Volkanovski ile gerçekleştirdiği antrenman sonrası fotoğrafını paylaştı.

zuck-mavi-kusak

  • İtalya Kültür Bakanı Sangiuliano, Elon Musk ile gerçekleştirdiği görüşmeyi doğruladı. Sangiuliano, "Elon Musk ile, tarihi çağrışımları olan büyük bir etkinlik üzerine uzun ve dostane bir sohbet ettik’’ dedi. 
  • Karşılaşmanın tüm gelirlerinin gazilere gideceğini açıklayan Elon Musk, birkaç saat sonra, gelirlerin bir kısmının da İtalya'daki çocuk hastanelerine ayrılacağını belirtti. Kavganın diğer tarafında bulunan Mark Zuckerberg ise Threads platformunda yazdığı mesajla henüz ortada bir anlaşma olmadığı izlenimi verdi.
Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir