TÜHİD Deprem Destek Rehberi'ni yayınladı

TÜHİD, dezenformasyonun önüne geçebilmek amacıyla Deprem Destek Rehberi'ni yayınladı.

Meydana gelen deprem felaketiyle beraber birçok vatandaş sosyal medya aracılığıyla seslerini duyurmaya ve depremzedelere destek vermeye çalıştılar. Ülke genelindeki sosyal medya kullanıcıları, deprem felaketinin ardından sayısız sosyal medya paylaşımlarında bulundular. Bu bilgi paylaşımları ister istemez bir bilgi kirliliği oluşmasına sebep oldu. Yapılan araştırmalar, “yanlış bilgi” ve “dezenformasyon”un doğru bilgiden daha hızlı yayıldığını gösteriyor. Yakın zaman önce Türkiye Halkla İlişkiler Derneği, oluşan dezenformasyonun önüne geçebilmek adına “Deprem Destek Rehberi”ni yayınladı. Yayınlanan rehberde, kriz döneminde oluşabilecek dezenformasyonun önüne geçebilmek için atılması gereken adımlar yer alıyor.

TÜHİD tarafından yayınlanan Deprem Destek Rehberi

Ayni Yardımlar

AFAD, AHBAP ve AKOM gibi güvenilir kurum ve kuruluşlarca ve onlarla ortak hareket eden il/ilçe belediyelerince yayınlanan liste ve adreslere itibar ederek yardımda bulunabilirsiniz.

Kan Bağışı

Kızılay’ın Kan Bağışı noktalarından kan desteği çağrısı yoğun ilgi ile karşılandı. Yapılan son resmi açıklama, kan uzun süre saklanamayan bir tedavi aracı olduğundan, kan bağışının önümüzdeki günlere de yayılmasının stok ve test süreçleri açısından daha uygun olacağı yönünde.

Kan bağışı ile ilgili Kızılay’ın sosyal medya hesaplarından yapılacak duyuruları ve www.kanver.org web sitesini takip edebilirsiniz.

Nakdi Yardımlar

Valiliklerin  yönlendirmeleri ile onaylı olarak paylaşılan banka hesaplarına bağış yapmanız çok önemlidir.

AFAD

www.afad.gov.tr/depremkampanyasi2 linkinden TL, USD ve EURO banka hesaplarına ulaşabilir veya online olarak bağışta bulunabilirsiniz.

“DEPREM” yazıp 1866’ya SMS gönderebilirsiniz. (SMS bedeli: 20 TL)

Not:  EFT  ile  yardım  yapılırken  Alıcı  Adı  kısmına  T.C.  İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı yazılması gerekmektedir.

AKUT

www.akut.org.tr/bagis-yap linkinden  TL, USD ve EURO banka hesaplarına ulaşabilir veya online olarak bağışta bulunabilirsiniz.

“AKUT” yazıp 2930’a SMS gönderebilirsiniz.(SMS bedeli: 10 TL)

AHBAP

ahbap.org üzerinden TL, USD, EURO ve GBP banka hesaplarına ulaşabilirsiniz.

KIZILAY

www.kizilay.org.tr üzerinden, Kızılay mobil uygulaması veya 168 Türk Kızılay ücretsiz danışma ve bağış hattı aracılığıyla TL, USD ve EURO banka hesaplarına ulaşabilir veya online olarak bağış yapabilirsiniz.

“DEPREM” yazıp 2868’e SMS gönderebilirsiniz. (SMS bedeli: 10 TL)

Deprem Destek Rehberi'ni detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir