Elon Musk ve Donald Trump sosyal ağlara ne yapmaya çalışıyor?

Geçen yazdan beri devam eden gizli anlaşmanın içeriği merak ediliyor. Trump, kendi sosyal medya platformu Truth Social'ı Elon Musk'a satmaya çalışıyor

Donald Trump'ın pek kazançlı olmayan sosyal medya girişimi Truth Social'ı, şimdi adı X olan Twitter'ı satın aldıktan sonra Elon Musk'a satmaya çalıştı. New York Times'ın bir raporuna göre, geçen yaz Elon Musk ikna olmadığı için herhangi bir anlaşmaya varılamamıştı. 

Truth Social, 2021'de kurulduğundan bu yana finansal iniş ve çıkışlardan oldukça etkilense de 2022'de kâr elde etmeyi başardı. Trump, 44 milyar dolarlık Twitter satın alımının ardından Kasım 2022'de eski hesabına ulaşmasına rağmen Truth Social'ın cazibesini korumak için eski kullanım şekline geri dönmedi. Öte yandan Musk'ın artık X olan Twitter'la yolculuğu başlı başına inişli çıkışlı bir yolculuktu. Satın alımın ardından zaman zaman alkışlandı, zaman zaman eleştirildi. Getirdiği yenilik ve kısıtlamalar, sosyal medyada ifade özgürlüğü ve içerik denetimi konusundaki tartışmaları sıkça gündeme getirdi. 

Trump ve Musk'un olası anlaşmasına gelince, her iki isim de sosyal medya ortamını kendi yöntemleriyle şekillendirmeye ve sarsmaya devam ediyor. Geçen yaz anlaşılamayan anlaşmanın ise bu yıl tekrar gündeme geldiği söyleniyor. Hangi ayrıntıların tartışıldığı belli değil ve WaPo'ya yapılan açıklamalarda her iki adam da makalede öne sürülen iddiaların hiçbirine doğrudan yanıt vermedi. Söylentiler devam ederken Musk, "ABD Başkanlık adaylarından hiçbirine para bağışlamadığını" tweetledi. Bununla birlikte New York Times'ın kaynakları, Trump'ın hâlâ X'in sahibi milyarderle bire bir görüşme arayışında olduğunu iddia etti. 

İddialar ve söylentiler her geçen gün artar ve taraflar bu duruma sessiz kalırken sosyal medya kullanıcılarıysa ne düşünmeleri gerektiğinden emin değil. Olası bir birleşme veya satın alma halinde hangi platformlar nasıl etkilenecek hala gizemini koruyor.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir