TikTok, çatı şirketi ByteDance ile yollarını ayırıyor mu?

TikTok, ABD hükümetinin talebi üzerine çatı şirketi ByteDance ile yollarını ayırabilir.

Son dönemde birçok ülkede çeşitli yasaklarla gündeme gelen TikTok'un, Çinli ana şirketi ByteDance'ten ayrılarak baskılardan kurtulmaya çalıştığı iddia ediliyor.

Çin hükümetiyle kullanıcı verilerini paylaşmasından endişe eden ülkeler, TikTok'un bağımsız bir şirket haline gelmesini istiyor. Bloomberg'in haberine göre, TikTok yasal düzenleyicilerin önünde sorun yaşamadan üzerindeki baskıyı azaltmak için çatı şirketinden ayrılmayı planlıyor. TikTok'un bağımsız bir şirket olarak devam etmesi, platformun bir Avrupalı şirkete satılması ya da halka açılması gibi ihtimalleri beraberinde getiriyor. TikTok'un ABD pazarındaki değeri ise Bloomberg analistlerine göre en az 40-50 milyar dolar. 

TikTok'un çeşitli ülkelerdeki kullanımına ilişkin yasaklar devam ediyor. Kanada'da devlet kurumlarında çalışanların TikTok kullanması yasaklanmıştı. Danimarka parlamentosu da TikTok'un kurumsal telefonlara yüklememesini talep etmişti. Belçika ve Birleşik Krallık da devlet kurumlarında TikTok kullanımını yasakladı. TikTok'un baskılar karşısında alacağı aksiyonlar henüz resmi bir açıklama yapılmadığı için şu anda sadece iddia olarak kalmış durumda.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir