Tesla'nın insansı robotu Optimus, robotik uzmanlarını pek etkileyemedi!

Tesla'nın insansı robotu Optimus, robotun tanıtımına gelen robotik uzmanlarının gözlerini kamaştıramadı.

Elon Musk'ın CEO'su olduğu Tesla, daha çok elektrikli otomobilleriyle öne çıksa da yapay zekâ teknolojileri üzerinde de çalışmalarını sürdürüyor. Yakın zaman önce ise Tesla, canlı yayında prototipi gösterildiği ilk günden itibaren teknoloji meraklıları tarafından heyecanla beklenen insansı robotu Optimus’u tanıttı. Bir süredir insansı robot üzerinde çalışmalarını sürdüren şirket, “Tesla AI Day” adını verdiği etkinlikte geliştirdiği robotu görücüye çıkardı.

Tesla'nın yapay ze ve robotik alanındaki gelişmelerini sergilediği, bu yıl ikincisi düzenlenen “Tesla AI Day”de uzun süredir merakla beklenen, Tesla'nın insansı robotu Optimus tanıtıldı. Tanıtılmasının ardından ise robotik ve yapay zekâ alanında çalışan uzmanlar Optimus hakkında fikirlerini açıkladılar. Uzmanlar tarafından paylaşılan genel kanı, Optimus'un çok etkileyici olmadığı yönünde.

"Devrim niteliğinde bir teknoloji değil"

Florida Eyalet Üniversitesi’nde robotik profesörü Christian Hubicki, Tesla'nın kısa sürede Optimus'u görücüye çıkarmasının muhteşem olduğunu belirtirken mekanik hareketlerinin Honda’nın 2000 yılında tanıttığı Asimo’yla aynı olduğunu söyledi.

Hubicki, Optimus'un ne sıklıkla dengesini kaybedip yere düştüğünün açıklanmadığını ve bu konunun robotik için oldukça önemli olduğunu belirtti. Robotik profesörü, "Robotun yapabilecekleri harika olsa da 2022 yılına göre devrim niteliğinde bir teknoloji değil" ifadelerini kullandı.

"Yenilikten uzak ve eski moda"

Engineering Arts firmasının Kurucusu Will Jackson ise, hem tanıtımın hem de robotun “yenilikten uzak ve eski moda” olduğunu belirtti. Robotun mekanik hareketlerini Asimo'ya oldukça benzeten Jackson, Optimus'un Asimo'dan daha iyi görünmesinin sebebini, günümüzde robot yapımında kullanılan parçaların boyutlarının küçülmesine bağladı. Bunun yanında Optimus'un ellerini de eleştiren Jackson, gerçek insan eli gibi işlevsel olmadığını ve kıskaç mantığıyla çalıştığını ileri sürdü. 

Hubicki ve Jackson gibi daha birçok robotik uzmanı Optimus’u genel hatlarıyla beğense de henüz yetersiz bir proje olduğunu düşünüyor. Tesla'nın, ortaya 'yenilikçi' bir proje koyabilmesi için daha çalışması gerekecek gibi görünüyor.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir