Telefonun kısa tarihi!

Telefonların kısa tarihine ve günümüze kadar süregelen telefon türlerine yakından bakalım.

Telefonu kısaca, iki yer arasında sesli veya yazılı iletişim kurulmasını sağlayan bir cihaz olarak tanımlayabiliriz. Telefon sözcüğü Eski Yunanca Telos “Uzak” ve Phone “Ses” sözcüklerinin birleşmesinden oluşmuştur. Türkçeye ise Fransızca telephone'den geçmiştir.

Günümüzde; üzerinde sayısız kamera bulunan, dünyanın her yerinden internete bağlanabilen, yüksek çözünürlüklerde harika fotoğraflar çekebilmemizi sağlayan ve parmak izi okuyabilen bu cihazlar çok da uzak bir tarihe sahip değil. Gelin, telefonların kısa tarihine ve günümüze kadar süregelen telefon türlerine bir göz atalım.

Telefon fikri ilk olarak Robert Hooke tarafından ortaya atılmıştır!

Telefonun icadı denildiğinde akla ilk gelen isim tabii ki Alexander Graham Bell. Ancak bu teknolojinin hikayesi biraz daha eskiye dayanıyor. Genel bilinenin aksine telefon fikri, ilk olarak 1667 yılında İngiliz bilim insanı Robert Hooke tarafından ortaya atılmıştır ve Hooke, ilk akustik telli telefonu yapmıştır.

telefon-1-robert-hooke

Bu akustik telli telefon, çocukken birçoğumuzun yaptığı iki çorba tenekesinden oyuncaklara oldukça benzer. Bu sistemde ses, bir taraftaki ağızlıktan diğer taraftaki kulaklığa bir tel veya ip üzerinden gönderilebilir. Hooke'un bu fikrinden sonra ise birçok kişi tarafından farklı prototipler üretilmiş ama bu denemeler başarılı olamamıştır.

Graham Bell telefonun patentini alıyor

Alexander Graham Bell ise 1876’da telefonun patentini alan ilk kişi olduğundan bugün bilim dünyasında telefonun mucidi olarak kabul edilmektedir. Bell, telefonun ilk prototipini ürettiğinde, bu cihazın sesleri iletme yeteneği olduğunu keşfetmiştir. Bell, telefonun patentini almak için ABD Patent Ofisi'ne başvurmuş ve 1876 yılında telefonun patentini almıştır. Bell'in, asistanı Thomos Watson ile 10 Mart 1876’da yaptığı çift taraflı konuşma, insanlık tarihindeki ilk telefon görüşmesi olarak kabul edilmektedir.

graham-bell-radyofon

Bell tarafından icat edilen bu cihaza Radyofon denildi. Radyofon ile birlikte sokaklar kablolarla donatılmaya başlandı. Kullanıcılar bir yeri aramak için santrala ulaşır ve santralda istenilen kişiye bağlardı. 

Ahizeli telefon

Radyafondan sonra ise icat edilen telefon türü Ahizeli telefondur. Ahizeli telefon, sesin gelmesi için kulaklık ve sesin iletilmesi için mikrofonun bir arada bulunduğu bir cihazdı.

ahizeli-telefon

Ahizeli telefon, kullanıcıların artık kulaklık ve mikrofonu ayrı ayrı taşımak zorunda kalmadıkları bir cihaz olarak kullanılmıştır. Bu sayede telefon görüşmeleri sırasında kişi bir elini serbest bırakabilir. Böylece kişi telefon konuşmaları sırasında diğer işlerine de devam edebilir.

İlk radyo dalgalı telefon 

1894 yılında Marconi adlı İtalyan asıllı bir mucidin radyoyu bulması ile başlayan bu süreç kısa sürede tüm dünyayı kapsamıştır. Marconi, radyo dalgaları kullanarak havadan mesaj gönderilebileceğini savunuyordu. Çalışmalarının sonunda İtalyan mucit, 4800 kilometre uzaklığa radyo dalgaları aracılığıyla mesaj göndermeyi başarabildi.

radyo-dalgali-telefon

Giderek yaygınlaşan bu sistem telsiz olarak anılmaya başlandı. Daha sonrasında bu sistem kullanılarak ilk telsiz telefon üretildi ve bu sırada Amerika ve İngiltere arasında ilk telefon hattı döşenmiş ve ilk okyanus ötesi telefon görüşmesi yapıldı. 

Çevirmeli telefon

Bizden bir ya da iki kuşak önceki neslin oldukça iyi hatırlayabileceği bu model, arayacağınız numaranın tüm rakamlarını teker teker çevirmeniz gerekirdi. Bir rakamı çevirdikten sonra ise çarkın tekrardan başa gelmesi için beklemeniz gerekirdi. Tabii bu sırada duyulan çarkın dönme sesi bazılarımızın hafızalarına yer etmiştir.

cevirmeli-telefon

Tuşlu Telefon

Telefon teknolojisinin popülerliğinin oldukça arttığı bu dönemde santrallere ve çevirmeli telefonların egemenliği son bulmuştur. Artık telefonlar sadece toplumun ekonomik açıdan üst kesiminde ya da devlet dairelerinde bulunmaktan öteye geçmiş ve birçoğumuzun evine girmiştir. 1961’de ortaya çıkan ilk tuşlu telefon, satışa konulmasıyla birlikte toplum tarafından oldukça rağbet görmüştür.

tuslu-telefo

Ankesörlü telefon

Nostaljiyi damarlarımıza kadar hissedebildiğimiz bu telefon türü, birçoğumuzun aklına jetonlar ve uzun telefon sıralarıyla kazınmıştır. Aradığını kişi telefonu açmadığında ise jetonunuzun boşa gitmesi oldukça can sıkıcı bir durumdur. 

ankesorlu-telefon

Telsiz telefon

Günümüzde kullandığımız telefon teknolojisine, özellikle görüntü olarak en çok benzeyen telefon türü telsiz telefonlardır. Telsiz telefonlar ile birlikte artık telefon görüşmeleriniz sırasında belirli bir alanda durmanıza gerek kalmadı. Telefonu boynunuz ile omzunuz arasına sıkıştırarak telefon telefon görüşmelerini yapabildiğiniz bu teknolojiyi Amerika yapımı korku filmi serisi Scream'in ilk filmlerinden hatırlayabilirsiniz.

telsiz-telefon

Cep telefonu

Martin Cooper tarafından icat edilen ve Motorola firması tarafından 1983 yılında tanıtılan ilk cep telefonu DynaTAC 8000X'dir. Toplam 35 dakikalık kesintisiz konuşma sağlayan telefonun şarj olması da toplam 10 saati buluyordu. Cep telefonunun oldukça rağbet görmesini ardından is Motorola‘nın ilk rakibi Nokia oldu. Nokia'nın ardından ise Siemens ve Ericson'da cep telefonu alanında oldukça bilinen markalar haline geldi.

nokia-3310

Akıllı telefon

Günümüzde yaygın olarak kullanılan akıllı telefonlar ise oldukça gelişmiş teknolojiye ve içinde birçok özellik barındıran cihazlardır. Akıllı telefonlar, PDA (Personal Digital Assistant – Kişisel Sayısal Yardımcı), diğer adı ile cep bilgisayarlarının geliştirilmesi sonucu günümüz donanımına ve performansına ulaşmış cihazlardır diyebiliriz.

iPhone

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir