Telefon, diğer insanlarla olan ilişkinizi olumsuz mu etkiliyor: "Phubbing" nedir?

Telefonla uğraşmak diğer insanları ihmal etmenize neden oluyorsa "phubbing" kavramına bir göz atın deriz.

Günümüzün dijital çağında, akıllı telefonlar ve diğer dijital cihazlar hayatlarımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. İletişim kolaylığı, anında erişim ve sonsuz bilgi kaynağı gibi avantajlarıyla hayatımıza büyük katkılar sağlasa da, teknoloji bağımlılığı ve sosyal etkileşimlerimizi olumsuz yönde etkileme potansiyeline sahip bir yüzü de var. İşte bu noktada, "phubbing" denilen modern bir kavram devreye giriyor. Günümüzün en yaygın sosyal etkileşim problemlerinden biri olarak karşımıza çıkan phubbing nedir?

Akıllı telefonlar nedeniyle yakınlarımızı görmezden geliyoruz

Phubbing, İngilizce "phone" (telefon) ve "snub" (küçümseme) kelimelerinin birleşiminden oluşuyor. Bu terimi kısaca, bir kişinin diğer insanları görmezden gelerek veya onları önemsemeyerek, özellikle bir akıllı telefonuyla sürekli meşgul olması durumu olarak tanımlayabiliriz. Böyle bir senaryoda, bir sosyal etkileşim anında bir kişi, telefonunu sürekli kontrol edip mesajlara, sosyal medya içeriklerine veya uygulamalara bakarak diğer insanlarıyla iletişimi ihmal eder. Yapılan araştırmalar, bu durumun mutlu bir evliliğin sonunu dahi getirebileceğini söylüyor.

phubbing-1

Modern teknolojinin yaygınlaşmasıyla birlikte ortaya çıkan phubbing, bireylerin gerçek hayattaki etkileşimleri yerine sanal dünyaya daha fazla yönelmelerine neden olabiliyor. Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi'nden bir çift psikolog, gerçekleştirdikleri araştırmada, phubbing davranış biçimini sergileyen bireylerin evlilik doyumunun daha düşük olduğunu gösterdiler. Suat Kılıçarslan ve İzzet Parmaksız, çalışmalarında, Türkiye'deki evli çiftlere, özel olarak hazırlanmış bir anketler gönderdiler. Anket sonuçlarında, evlerinde daha fazla phubbing olduğunu bildiren çiftler aynı zamanda evliliklerinden daha az memnuniyet bildirdiler.

Yetişkinlerin yüzde 75'i, eşe karşı phubbing'i kaba bir davranış olarak görüyor

Yazarlar, çalışmanın sonucunu “Bu araştırma sonucunda phubbing davranışının evli bireylerde evlilik doyumunun yanı sıra kişisel iyi oluşu da literatürdeki çalışmalara benzer şekilde etkilediği anlaşılmıştır” şeklinde açıklıyorlar.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir