Teknosa Dijital Ticaret ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Emre Kurtoğlu: "Teknolojiye erişim önemini koruyacak"

Pandeminin, iş dünyası için benzeri görülmemiş belirsizlik ve risklerle dolu bir ortam yarattığı birçok sektörde, yeni dönemin nasıl olacağı merak edilen bir konu. İş dünyası salgın sonrası için fiziksel ofis yapılanmaları ve ofis içi çalışma düzeni konusunda çalışmalarını sürdürüyor. Bu süreçte, iş hayatında zorunlu olarak gelişen bazı refleksler şirketlerin stratejik hedeflerini ciddi biçimde etkilerken, hedef ve planların ne ölçüde değiştiğinin analizi daha da önem kazanıyor. Peki pandemi sonrası çalışanları ve şirketleri neler bekliyor?

Teknosa Dijital Ticaret ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Emre Kurtoğlu‘na pandemi sonrası iş ekosisteminin ne yönde değişeceğini sorduk ve yeni trend öngörülerini dinledik…

"Teknoloji pandemi döneminde temel bir ihtiyaca dönüştü"

Pandemi tüm sektörlerde iş yapış süreçlerini yeniden şekillendirdi. Bu süreçle birlikte tüm dünyada teknolojik gelişmeler hız kazandı. Online eğitim, evden çalışma, hijyen, eğlence, sosyalleşme hepsi teknoloji sayesinde gerçekleşti ve teknoloji bu dönemde temel bir ihtiyaca dönüştü. Teknoloji ürünlerine duyulan ihtiyaç ile birlikte müşterilerin beklentileri de farklılaştı. Bu noktada değişen ihtiyaçlara hızlı cevap vermek, e-ticarette ve çoklu kanalda güçlü olmak, kapsamlı deneyim sunmak, güvenilirlik, bunlar daha da ön plana çıkmaya başladı. 

Teknosa, dijitalleşme ile çoklu kanal modeline yönelik atılımları ve ‘Yeni Neslin Teknosa’sı vizyonuyla sürdürdüğü kapsamlı dönüşüm programı sayesinde bu süreçten güçlenerek çıktı. Bu dönemde müşterilerin teknoloji ihtiyaçlarıyla hızlı ve kesintisiz bir biçimde buluşması için pek çok öncü adım atıldı. 

E-ticarette sıçrama yaşanınca, müşterilerle online kanal üzerinden birebir deneyim sunma ve onlara canlı destek olma noktasında Web-chat, whatsapp, telefonla satış destek hizmetleri geliştirildi. Türkiye’de bir ilk olan ‘Video-chat’ uygulamasıyla sanal ortamda mağaza deneyimi başlatıldı.  Yaygın mağaza ağından e-ticaret sevkiyatları yaptığından aynı gün ve ertesi gün teslimat ağı yaygınlaştırıldı. 

Teknoloji alışverişi denince akla gelen ilk online platform olan teknosa.com, pandemi nedeniyle mağazalar geçici olarak kapandığında performansını ve potansiyelini artırdı. Bundan sonraki süreçte kısa bir süre önce anons ettiğimiz gibi yepyeni bir iş modelini daha hayata geçiriyoruz. Teknosa pazaryeri için çalışmalarımızı aralıksız bir biçimde sürdürüyoruz. Mevcut pazaryerlerinden farklılaştırılmış, teknolojiyi odağa olan bir pazaryeri olacak. Bu yeni iş modelini, Teknosa operasyonuna etkin bir şekilde entegre ederek, sektörde pek çok ilki hayata geçirmeyi hedefliyoruz.

"Tüketicilerin beklentileri doğrultusunda teknolojide gelişmeler, teknolojiye erişim önemini korumaya devam edecek"

Pandemi öncesi geleceğe dair konuştuğumuz şeyleri pandemi sırasında hızlandırılmış şekilde yaşadık. Bu dönemde edindiğimiz alışkanlıkların çoğu kalıcı olacak diye düşünüyoruz. İş yapış şekilleri, iş mekanları, eğitim, sosyal yaşam yeni dinamiklere kavuşacak. Bu noktada tüketicilerin beklentileri doğrultusunda teknolojide gelişmeler, teknolojiye erişim önemini korumaya devam edecek. 

Teknosa olarak, uçtan uça en iyi müşteri deneyimi, dijitalleşme ve veri analitiği, sürdürülebilirlik ve çalışanlarla birlikte işin geleceğine uyum konuları stratejik odaklarımızı oluşturuyor. Bundan sonraki süreçte de müşterilerimizin alışveriş öncesi, alışveriş sırası ve sonrası tüm yolculuğunda ve her noktada yanlarında olmak için projelerimizi hayata geçireceğiz. Çoklu kanal deneyimleri ve mağaza dijital yetkinliklerinin geliştirilmesi ile mağaza içi dijitalleşmeye ağırlık vereceğiz. Pandemi döneminde fark yarattığımız webchat, videochat gibi uygulamalarımızı geliştireceğiz. Kişiselleştirme yine odağımızda olacak. Servis ve ürün portföyümüzü çeşitlendirip, yeni satış modelleri geliştireceğiz ve tüm karar alma süreçlerimizde veri analitiği kabiliyetimizi daha ileriye taşıyacağız.

"İnsan sağlığı ve güvenliği olmazsa olmazımız"

Sabancı Topluluğu’nun sürdürülebilirlik alanında öncü ve örnek olma misyonuna uygun olarak, Teknosa da sektöründe öncü adımlar atıyor. Şeffaflık, toplumsal cinsiyet eşitliği, çevre duyarlılığı ve sorumlu kaynak kullanımı gibi alanlarda toplumda anlamlı değişimlere yol açacak çalışmaları hayata geçiriyoruz. İnsan sağlığı ve güvenliği her zaman olduğu gibi olmazsa olmazımız ve bundan sonraki tüm yatırımlarda önceliğimiz olacak. Bununla birlikte farklı alanlarda sosyal sorumluluk projelerimizi de zenginleştirerek sürdüreceğiz.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir