Teknolojinin konumu güçlendikçe pazarlama dünyasındaki karşılığı da paralel olarak ivme kazanıyor

McCann Istanbul Digital Communications Director'ü Tunga Alp Şen ile yeni dönem pazarlama trendlerini konuştuk.

Pazarlama konusunda faydalanılan teknolojilerin ve bu teknolojilerin yaratıcı ve etkili kullanımının ödüllendirildiği MarTech Awards 2023'ün başvurularının başladığını sizlerle paylaşmıştık.

Teknoloji Ödülleri Kategorileri, Kullanım Kategorileri, Mecra Kategorileri, Sektörel Kategoriler ve Özel Kategoriler olmak üzere 5 ana kategori altında toplamda 62 kategoride sahipleriyle buluşacak ödül töreninde, Teknoloji Ödülleri & Özel Kategoriler bölümü jüri görevini üstlenecek olan McCann Istanbul Digital Communications Director'ü Tunga Alp Şen ile yeni dönem pazarlama trendlerini konuştuk.

Hayatlarımızı çepeçevre saran kullanım rakamları, internete yeni bir güncelleme getirmek üzere
Önce geçmişten günümüze sonra da şimdiden yakın geleceğe doğru kısa bir yolculuk yapalım. Pazarlama teknolojilerinin en popüler üç buluşu olan radyo, televizyon ve internetin hayatlarımıza bir reklam aracılığıyla dahil olması sırasıyla 1922, 1941 ve 1990’lı yılların başına denk geliyor. Vakti zamanında kimilerinin dotcom balonu olarak adlandırarak burun kıvırdığı elektronik iletişim ağı internet, aradan geçen otuz yılı aşkın sürede tüm pazarlama teknoloji alanlarının mutlak merkezinde olmayı başarmışa benziyor. Öyle ki artık günümüzün radyosu podcast yayınlarını dinleyerek bilgilenmeye, akıllı televizyonlarımızda "Netflix and chill" yaparak günün stresinden uzaklaşmaya, TikTok’ta ise eğlenceye yönelik ihtiyaçlarımızı karşılamaya yöneliyoruz.

Pazarlama teknolojilerinin günümüzdeki karşılığının en önemli oyuncusu internet ile yeni bir dönem şimdiden hepimize göz kırpıyor. Buluşlar ilk zamanlarında nasıl tek taraflı, interaksiyondan yoksun bir şekilde salonlarımıza dahil olarak bambaşka bir boyuta ulaştıysa, internet için de aynı şeyleri söylemek pek mümkün gözüküyor. Hayatlarımızı çepeçevre saran ve dünya genelinde her daim artış gösteren kullanım rakamları, internete yeni bir güncelleme getirmek üzere. Kimileri bu güncellemeye Web3 demeyi tercih ederken kimisi de internetin ilk zamanlarındaki gibi balon benzetmesi yapıyor. Kullanım doygunluğuna ulaşan her şeyde olduğu gibi internete de yeniliğin gelmesi kaçınılmaz olacak diye düşünüyorum. Hazır yakın geleceğe gitmişken "Sosyal ağlarda iştah açan bir yemek videosuna sanal gözlüklerimizde dahil olup az pişmiş etin tadına bir çip aracılığıyla bakabilsek nasıl olurdu?" diye düşünmeden edemiyorum.

Teknolojinin vazgeçilmez bir konuma yerleşmesiyle pazarlama teknolojisi tercihten öte bir zorunluk haline geldi
Kitlelerin teknolojiyle olan ilişkisinin yıllar içinde derinleşme göstermesi, markaların pazarlama teknolojilerine olan ilginin artmasında önemli bir etken oldu. Günümüz teknolojisinin insan hayatında vazgeçilmez bir konuma yerleşmesiyle pazarlama alanındaki teknoloji unsuru tercihten öte bir zorunluk haline geldi.

Çok geçmiş değil, 2000’lı yılların başlarında teknolojiyi pazarlama stratejilerine dahil eden markalar, bulundukları kategoride mutlak bir ayrışma noktası yakalamayı başarabiliyorken, dengelerin artık çok daha komplike yapılar doğrultusunda yeni bir yön kazandığını görüyoruz. Teknolojinin yıllar içindeki mükemmel devinimi, tek yönlü pazarlama faaliyetlerini daha katmanlı bir yapıya büründürerek pazarlama skorlarına ivme kazandırma yetisine sahip stratejilerin önemini artırmış oldu. Sayısız seçenek içerisinden doğru teknoloji seçimini yapmak, tercih edilen teknolojiyi doğru zamanda anlamlı bir şekilde kitleyle buluşturmak ve bu faaliyetlerin sonunda elde edilen kazancın bir sonraki hedefe nasıl kazanım sağlayacağını planlamak gibi etkenler oluşmaya başladı. Tüm bunların gölgesinde pazarlama teknolojilerini etkili kullanan markalar; öncelikle kızgın rekabet içinde ayakta kalabilmeyi, sonrasında pazarlama operasyonunda verimli olabilmeyi, hazine niteliği taşıyan data havuzundan kıymetli içgörüler elde edebilmeyi ve en heyecanlı kısım olan ayrışım gösteren iletişim yapabilmeyi başarabiliyor.

Teknolojinin konumu güçlendikçe pazarlama dünyasındaki karşılığı da paralel olarak ivme kazanıyor
Teknolojinin insan hayatındaki konumu güçlendikçe pazarlama dünyasındaki karşılığı da paralel olarak ivme kazanıyor. İlerici bir şekilde dijitalleşen dünyanın mihenk taşı olan teknoloji, markaların kitlesini günümüz koşullarına uygun olarak yakalaması ve mevcut bağı güçlendirmesi adına kritik bir role sahip. Yakın gelecekteki dönüşüm odağına baktığımızda; hayata geçirilen iletişim faaliyetlerinin offline, online olarak ayrışmadığını, teknolojinin deneyim pazarlaması ile değerlendirileceğini göreceğiz.

 

MarTech Awards 2023 hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir