Tarihin ilk selfie'si

Tarihin ilk selfie'sinin kim tarafından çekildiğini ve nasıl göründüğünü biliyor musunuz?

Günümüzde, "selfie" ifadesini duyduğumuzda sanki her zaman hayatımızın bir parçasıymış gibi düşünüyoruz. Ancak, bir zamanlar bu kavramın varlığından kimse haberdar değildi. Öyleyse, ilk selfie'nin kim tarafından çekildiğine ve nasıl göründüğüne yakından bir göz atalım.

Tarihe adını yazdırmak için 15 dakikalık saygı duruşu

Tarihin ilk selfie'sinin, Amerikalı Robert Cornelius tarafından 1839 yılında çekildiği düşünülmektedir. O dönemde fotoğrafçılık henüz gelişmemişti ve fotoğraf makineleri oldukça sınırlı bir teknolojiye sahipti. Robert Cornelius, Philadelphia'daki bir lamba mağazasında kendi fotoğrafını çekerken, günümüzdeki selfie furyasının öncüsü olacağını bilmiyordu.

robert-selfie-1

Bu eski ve sararmış fotoğrafta Cornelius'u görüyoruz. 30 yaşında olan Cornelius, o dönemdeki teknolojik sınırlamaları düşündüğümüzde, biraz tedirgin bir ifadeyle objektife bakıyor; fotoğrafın düzgün bir şekilde çıkacağından şüpheli. Muhtemelen, fotoğrafın oluşması için yaklaşık 15 dakika boyunca hareketsiz durmak zorunda kalan Cornelius, bu cesur girişimiyle tarihe adını yazdırmak üzere olduğundan haberdar değil. Cornelius, tarihe adını yazdırmak için 15 dakikalık bir saygı duruşunun ardından kameraya yöneliyor. 

uzay-selfie

Bir başka kayda değer selfie ise 1966 yılında astronot Buzz Aldrin tarafından uzayda çekildi. İnsanlık için büyük bir anlam taşıyan bu kare, uzaydan çekilen ilk selfie olarak tarihe geçti. Ne dersiniz? Robert Cornelius, tarihin ilk selfie'sini çekerken işlerin bu noktaya geleceğini düşünmüş müdür?

Tarihin ilk selfie'si

 

 

 

 

 

Bu gönderiyi Instagram'da gör

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pazarlamasyon (@pazarlamasyoncom)'in paylaştığı bir gönderi

 

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir