Tarihin ilk metaverse anlaşması yapıldı

Önde gelen teknoloji şirketleri, metaverse'ün potansiyeline daha hızlı ulaşması için Metaverse Standards Forum'da bir araya geldi.

Markalar tarafından düzenlenen kampanyaların ilk adresi olmaya başlayan metaverse için yakın zaman önce bir ilk gerçekleşti. Kurucu üyeleri arasında Meta, Microsoft, Huawei, NVIDIA, Qualcomm, Sony Interactive Entertainment, Epic Games, Unity ve Adobe gibi önde gelen teknoloji firmalarının yer aldığı 'Metaverse Standards Forum' adlı oluşumda, markalar açık bir metaverse oluşturmak için gerekli olan birlikte çalışabilirlik standartlarını geliştirmek adına bir araya geldiler. Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden olan Apple'ın listede olmaması ise şaşırtıcıydı. Bu durumun asıl nedeni, Apple'ın ilerleyen zamanlarda kendi sanal veya artırılmış gerçeklik başlığını piyasaya sürmeyi planlaması ve bu yolda tek başına devam etmek istemesi olarak görülüyor.

Tarihin-ilk-metaverse-anlasmasi

Forum neden kuruldu?
Otuzdan fazla önde gelen teknoloji firmasının işbirliği sonucunda kurulan Metaverse Standards Forum'un öncelikli amacı, metaverse özelinde yapılacak girişim ve teknolojilerin yolunu açacak “açık kaynaklı” ortak çalışma alanları oluşturmak. Bir nevi markalar, kurulan bu forumla birlikte güçlerini birleştirip metaverse'ün sahip olduğu potansiyele daha hızlı ulaşmasını sağlamayı amaçlıyor. 

metaverse-standarts-forumDiğer bir amaç ise metaverse için belli standartlar oluşturmak. Bu standartlar, geliştiricilerin platformlar arası çalışabilir sistemler inşa etmesini sağlıyor. Bu sayede farklı metaverse evrenleri arasında bir uyumluluk sağlanmış olacak. Farklı metaverse evrenleri için standartar belirlenmesi ile ileri aşamalarda internet kullanıcılarının bir metaverse evreninde geçerli olan kripto para birimini diğer metaverse evrenlerinde kullanabilecekleri veya başka bir metaverse evreninde satın aldıkları kıyafetleri herhangi bir metaverse evreninde avatarlarına giydirebilecekleri öngörülüyor. Tabii, metaverse'ün henüz potansiyelinin çok başında olan bir teknoloji olduğunu belirtmemizde fayda var ancak önde gelen teknoloji firmalarının işbirliği içinde olmaları, metaverse'ün potansiyeline ulaşmasını hızlandıracağı yadsınamaz. Herhangi bir standartta olduğu gibi, metaverse için belirlenecek standartların işlemesi için de sektörün önde gelen şirketleri tarafından benimsenmesi gerekiyor. Metaverse Standards Forum ise önde gelen teknoloji şirketlerinin işbirliği içinde belirli standartlar oluşturmasına aracılık ediyor.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir