TAB Gıda Pazarlama Direktörü Caner Alpaslan: "Dijital inovasyonlar ve verinin doğru analizi önceliğimiz olacak"

TAB Gıda Pazarlama Direktörü Caner Alpaslan, Tab Gıda'nın sektör beklentilerini ve bu beklentilere ilişkin yeni dönemdeki pazarlama hedeflerine dair sorularımızı yanıtladı.

1994 yılından bu yana yeme içme sektörünün dijital dönüşümüne liderlik eden TAB Gıda, hızlı servis restoran zinciri sektöründe müşteri deneyimini, ihtiyaç ve beklentilerini odağına alarak çalışmalarını sürdürüyor. TAB Gıda Pazarlama Direktörü Caner Alpaslan ile, TAB Gıda’nın sektör beklentilerine ve bu beklentilere verilen yanıtlara ilişkin yeni dönemdeki pazarlama hedeflerini konuştuk.

Yeme içme sektörünün dijital dönüşümüne liderlik ediyorsunuz. TAB Gıda olarak; trendlerin, müşteri profilinin ve tercihlerinin hızlı değişimine nasıl ayak uyduruyorsunuz?

TAB Gıda olarak bugün Türkiye’de Burger King, Sbarro, Popeyes ve Arby’s gibi dört global, Usta Dönerci ve Usta Pideci ile de iki ulusal olmak üzere toplam altı markayla tüketicileri kaliteli, lezzetli ve güvenli gıda ile buluşturuyoruz.

Belirttiğiniz gibi tüm dünya ciddi bir değişim sürecinden geçiyor. Trendlerin hızla değiştiği, dijitalin hızla hayatın merkezine oturduğu bir dönemdeyiz. Yeni teknolojiler, yapay zekâ alanındaki gelişmeler, dijital kanallar müşterilerle etkileşimde her zamankinden daha fazla fırsat barındırıyor. Tüm bu gelişmeler şüphesiz bizim sektörümüzü de etkiliyor. Biz sürekli ve kesintisiz iletişim anlayışını benimsiyoruz. Bu da müşteri ihtiyaçlarına uygun kişisel deneyim sunmamızı sağlıyor. Ülkemizde hızlı servis restoran zinciri sektörünün lideri olarak sürekli değişen ve dönüşen gündem içerisinde müşterilerimize aradıklarının en iyisini verebilmek adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bunu yaparken de müşteri deneyimini, ihtiyaç ve beklentilerini en önde tutuyoruz. Değişen tüketici iç görülerini, beklentilerini sürekli takip ediyoruz. Veriyi analiz etmeyi en büyük önceliğimiz olarak kabul ederek tüm pazarlama stratejimizi bu çerçevede yürütüyoruz. Bunu yaparken de hayata geçirdiğimiz inovatif uygulamalarımızla, yeni ürün ve hizmetlerimizle, sahip olduğumuz ekosistemin de gücünü arkamıza alarak bu dönüşüme liderlik ediyoruz.

Markalarınız şu an aktif olarak hangi platformlarda yer alıyor?

Pandemi sürecini çevik organizasyon yapımız ve yüksek yenilikçilik kapasitemiz sayesinde başarılı bir şekilde yönettik. Pandeminin etkileri devam ederken, insanların güvende olma, evlerinde kalma, kapalı yerlerden uzak durma eğilimi de sürüyor. Biz de bu eğilime paralel olarak müşterilerimize her platformdan ulaşmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Örnek vermek gerekirse, pandemi sürecinde markalarımızın sipariş platformu Tıkla Gelsin’i tamamen yeniledik.

Artık kullanıcılarımıza "Sana Gelsin", “Gel Al’’ ve “QR Üretme” kategorilerinde üç farklı sipariş hizmeti sunuyoruz. "Sana Gelsin" ile sipariş ve teslimat süreci uygulama üzerinde tamamlanırken, “Gel Al’’ seçeneğini tercih eden müşterilerimiz, uygulama üzerinden siparişlerini oluşturup, restorana giderek teslim alabiliyor. "QR Üretme” fonksiyonu ise restoran kasasından verilen siparişlerde de Tıkla Para kazandırıyor. Yenilenen uygulamayla offline'da sıra bekleme, ödeme yapma gibi uzun süren işlemlere hızlı çözüm sağlanmış oluyor. Ayrıca Yemeksepeti, Getir ve Trendyol gibi iş ortaklarımızla müşterilerimize en iyi uçtan uca teslimat deneyimini başarıyla sunmaya devam ediyoruz.

Sektör beklentilerine ve bu beklentilere verilen yanıtlara ilişkin yeni dönemde pazarlama stratejileriniz neler olacak? Gelecek dönem yol haritanızda neler var?

Sektörümüzde yeni teknolojilere ve tüketici deneyimine odaklı yenilikler devam edecek. Biz de bu dönemi pek çok fırsatı içinde barındıran bir dönem olarak görüyor ve tüm hazırlıklarımızı buna göre yapıyoruz. Önümüzdeki dönemde önceliğimiz yine dijital inovasyonlar ve verinin doğru analizi olacak. Temassız alışveriş alışkanlığının devam edeceği gerçeğinden de hareketle günden güne büyüyen dijital ekibimizle dünya çapındaki trendleri, yeni platformları, inovasyonları anlık takip etmeye ve işimizi sürekli bir adım öteye taşımak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir