Steve Jobs İsimli Moda Markası, Apple'a Karşı Olan İsim Hakkı Davasını Kazandı

Teknoloji devi Apple'ın kurucu ortaklarından biri ve eski CEO'su olan Steve Jobs'un adını taşıyan İtalya merkezli bir moda markası olduğunu biliyor muydunuz? İşin ilginci bu moda markası, 2012 yılından beri Steve Jobs ismini kullanıyor.

İtalyan kardeşler Vincenzo Barbato ve Giacomo Barbato, Steve Jobs isminin ticari marka hakkının kimsede olmadığını farkettiler ve 2012 yılında Apple'ın eski CEO'sunun ismini kullanmaya karar verdiler. Üstelik markanın logosu olarak da ısırılmış ve tepesinde bir elma yaprağı bulunan "J" harfi şeklindeki bir logoyu kullandılar.

İtalyan kardeşler, La Repubblica Napoli isimli yayın kuruluşuna yaptıkları açıklamada, "Pazar araştırmamızı yaptık ve dünyadaki en bilinen şirketlerden biri olan Apple'ın, kurucusunun markasını tescil ettirmeyi hiç düşünmediğini farkettik ve bu yüzden bunu biz yapmaya karar verdik." dediler.

Design Taxi'nin yaptığı habere göre İtalyan kardeşlerin bu hamlesinin ardından, Apple da anlaşılır bir şekilde ticari marka hakkını alabilmek adına yasal yollardan bir mücadeleye girişti. Ancak La Repubblica Napoli'nin konuyla ilgili paylaştığı bilgilere göre Apple'ın açtığı karşı dava tamamen reddedildi.

Bu davayı karara bağlayan İç Pazar Uyumlaştırma Ofisi, İtalyan moda markasının Steve Jobs isminin kullanımına devam edebileceğini açıkladı. Bununla birlikte kurum, markanın Apple'ın logosundan baya bir esinlenerek hazırlanmış olan logosu konusunda ise logonun temel unsurunun bir meyve değil, harf olduğunu ve logonun ısırılmış gibi olan tarafının, aslında ısırıkla bir alakası olmayabileceğini ifade etti.

Bunların yanı sıra İtalyan kardeşlerin, Steve Jobs markası altında elektronik ürünler üretmek için Çinli bir markayla görüştükleri söyleniyor. Üstelik kardeşler, Business Insider İtalya'ya yaptıkları açıklamada ciddi ciddi "Android işletim sistemli bir Steve Jobs telefonu" piyasaya sürmeyi düşündüklerini belirttiler.

Peki siz, Steve Jobs markasının kullanımı ve markanın Apple logosunu andıran logosu konusunda İtalyan kardeşlerinin lehine verilen bu kararı doğru buluyor musunuz?

Bu arada Apple'ın başı bu aralar davalardan kurtulmuyor. Geçtiğimiz hafta eski iPhone'ları kasıtlı olarak yavaşlattığını itiraf eden markaya konuyla ilgili olarak birden çok dava açıldı. Ayrıca teknoloji devi, Çin'de de yeni App Store logosu yüzünden davalık oldu.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir