Startup Pazarlama Kampanyaları Neden Daha Yaratıcı Olmak Zorunda?

Yeni bir girişim için güçlü bir iş planına sahip olmak ne kadar önemli ise güçlü bir pazarlama stratejisi de onun kadar önemlidir.  Çünkü ilk etapta girişimlerin pazarlama departmanlarının geleneksel şirketlerin kurumsal ve oturmuş pazarlama departmanlarından kendilerini farklılaştıracak yollar bulmaları şart. Öyledir ki yeni girişimlerin sayıları arttıkça yeni girişimlerin pazarlanması için kullanılan teknikler çeşitlenmiş, kullanılabilecek yeni ve daha yaratıcı yöntemler ortaya çıkmıştır. Bunlardan bir tanesi de ilk olarak 2010 yılında duyduğumuz Growth Hacking yöntemi... Growth Hacking girişimlere, girişim çıkmadan önce doğru teknik ve analizler kullanarak, girişimlerin pazarlaması için yapılacak kampanyalarda en yüksek performansı almaları sağlar. Neden startupların pazarlama yöntemlerinin geleneksel pazarlama yöntemlerinden farklılaşması gerekir? startup

Girişimler Kısa Zamanda Hızlı Büyümeyi Hedeflerler

Doğal olarak tüm girişimlerin amaçlarından ilki sürdürülebilir bir iş planına sadık kalmak olsa da ikinci amacı da kısa zamanda büyüme kaydetmek olacaktır. Sıfırdan başlamak oldukça fazla emek ve çaba isteyen bir iştir. Zaten yeni kuruldukları için hali hazırda bir müşteri portföyüne sahip olmayan girişimler kullanıcı sayılarını hızlı bir şekilde artırabilmek için çabuk ve sürdürülebilir bir şekilde büyümeye ihtiyaç duyarlar.

Yepyeni Bir Sayfa Gibidirler

Hali hazırda bir müşteri portföyüne sahip olmadıkları için kapılarını dünyaya açmak için yeni yöntemler kullanmalıdırlar. Bu nedenle girişimlerin pazarlama departmanları yaratıcı düşünceye açık olmalı, klasik yöntemleri bir kenara bırakarak yeni teknikler ile, attığı her adımı ve o adımın çıktılarını analiz ederek ilerlemelidir.

Her Girişimin Kaynakları ve Bütçeleri Farklıdır

Girişimlerin pazarlama kampanyalarına ayıracak bütçelerinin özkaynakları itibariyle kısıtlı olması bence girişimleri yaratıcı işler yapamaya güdüleyen temel etkenlerden birisi olabilir. Bu nedenle daha inovatif, daha az parayla daha etkili işler yapamaya ihtiyaçları vardır. Growth hacking gibi.  Eğer girişimler doğru zamanda, etkili kampanyalar ile pazara nasıl girebileceklerini planlamazlarsa, pazardan çıkışları da girdikleri kadar hızlı olabilir. Bu nedenle girişimler girmeye niyetli oldukları pazardaki sorunları ve rakiplerini akıllı bir şekilde analiz ederek , müşteri sorunlarına alternatif çözümler üretebilir, potansiyel hedef kitleleri tarafından yeni bir soluk olarak görülebilirler. Bu nedenlerle tüm girişimcilere çıktıkları bu zorlu yolda, hızlı sonuç alabilecekleri, yeni, akılcı ve yaratıcı çözümler denemeyi öneriyoruz. Peki sizin bu konuda  önerileriniz nelerdir?  
Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir