Starbucks, Sosyal ve Irksal Eşitliği Geliştirmek İçin Bir Dizi Standart Belirledi

Amerika'da bir uyanış yaşanıyor. Özellikle Black Lives Matter hareketiyle beraber Amerika bazlı kurumsal şirketler yıllardır erteledikleri ve gerçekleştirmedikleri toplumsal çalışmaları gerçekleştirmeye başlıyorlar. Şirketler çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık hedefleri kapsamında özellikle siyahi, Asyalı, Güney Amerikalı çalışanları daha çok işe almaya başladılar.

https://pazarlamasyon.com/starbucks-baristalarinin-isimleri-yanlis-yazmalarini-tiye-aldi/

Hatta Pizza Hut geçtiğimiz aylarda Chequan Lewis'i, markada çeşitlilik sağlamak, kapsayıcı rolü üstlenen programlar yaratmak amacıyla baş eşitlik yöneticisi olarak atamıştı. Bu tarz eşitlikçi ve kapsayıcı düzenleme yapan şirketlere en son katılan da Starbucks oldu.

Starbucks, sosyal ve ırksal eşitliği geliştirme misyonu üstlenerek, 2025 yılına kadar kurumsal düzeydeki çalışanların %30'unun, perakende ve üretim rollerindeki çalışanlarının ise %40'ının siyahi, Asyalı ve Güney Amerikalı vatandaşlar tarafından yürütülmesini hedefliyor.

https://pazarlamasyon.com/pizza-hut-ilk-bas-esitlik-yoneticisini-ceqo-atadi/

Starbucks, bu hedefin bir parçası olarak, kahve zincirinin beyaz olmayan çalışanlarını üst düzey liderlerle buluşturan bir mentorluk programı başlattı. Şirket, eşitliğe ve çeşitliliğe odaklanan profesyonel kuruluşlarla stratejik ortaklıklar yapma ve mevcut iş gücünün çeşitliliğini yansıtan verilerini de açıklama kararı aldı. Starbucks ayrıca kurumsal yönetim kurullarında ırksal ve etnik açıdan çeşitli temsiller yapmayı taahhüt eden Board Diversity Action Alliance gibi kuruluşlara da katılma kararı aldı.

Bunların yanı sıra Starbucks Vakfı, Afrika kökenli Amerikalı topluluklara hizmet eden toplum temelli kar amacı gütmeyen kuruluşlara odaklanarak 1.5 milyon dolarlık hibe sağlayacak ve gençlere hizmet veren kar amacı gütmeyen kuruluşları destekleyerek 5 milyon dolar yatırım yapacak.

Irksal eşitlik ve çeşitlilik düzenlemelerine ek olarak Starbucks, kapsayıcı ve ırksal açıdan çeşitli ekiplerin oluşturulması için işe alma, geliştirme ve performans değerlendirme kriterlerini içeren bir dizi standart oluşturdu. Şirketin CEO'su Kevin Johnson, daha yapılacak çok iş olsa bile bir ilerleme kaydettiklerini ve misyonlarını tamamen gerçekleştirmeye daha da yaklaştıklarını dile getirdi.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir