Starbucks, neden bardakların üzerine isimleri yanlış yazıyor?

Starbucks bardaklarının üzerine genellikle isimlerin yanlış yazılması sizce bir tesadüf olabilir mi? Bu teori, uzun zamandır büyük kahve zinciri Starbucks'ın pazarlama taktiğinin bir parçası.

Tüketiciler marka tarafından sahiplenilmek ve kendilerini özel hissetmek ister. Peki bu sahiplenme duygusuna sahip olmak neden önemli? Müşteri ihtiyaçlarının sorulması ve bunlara cevap verilmesi, müşteri deneyiminin iyileştirilmesinin yanı sıra marka ile müşteri arasındaki bağı da güçlendiriyor. Starbucks da bunu her müşterisinin bardağına kendi isimlerini yazarak sağlamayı başarmış gibi görünüyor. Peki Starbucks’ta neden kahvenin üzerine yazılan isimlerde yanlışlık yapılıyor? Bunun aslında çok masumca olduğunu düşünsek de aslında bu, Starbucks’ın pazarlama tekniklerinden biri.  

Adınızın Starbucks bardaklarına doğru bir şekilde yazıldığını düşünün. Hiç ilgi çekici ve konuşmaya değer bir yanı yok değil mi? Ancak yanlış ve komik yazılan bir isimle karşılaştığınızda işler farklı bir hâl alıyor. Yanlış yazılan isimler hakkında espriler yapılıyor hatta bardakların fotoğrafı çekilip Facebook, Instagram, Twitter gibi farklı sosyal medya platformlarında paylaşılıyor.

Hangi platformda ve ne şekilde olursa olsun yaptığınız paylaşımlar Starbucks için bir etkileşime ve tanıtıma dönüşüyor. Yanlış yazılmış ya da bir espri konusu haline gelmiş isimlerin yazılı olduğu bardak fotoğrafları paylaşılırken Starbucks logosu da göze çarpıyor. Böylelikle Starbucks, hiçbir maliyete girmeden kendi reklamını yapmış oluyor. Aynı zamanda kişilerin isimlerinin bardakların üzerine yazılıyor olması, müşterilerin kendilerini özel hissetmesine sebep oluyor.  

Cosmopolitan dergisine konuşan bir Starbucks baristası, kendisine yanlış yazılan müşteri isimleriyle ilgili bir talimat verilip verilmediğine dair sorulan soruya, “Herkesin bunu yapıp yapmadığını bilmiyorum. Ama yöneticime bu durumu sorduğumda pek çok Starbucks çalışanın bunu bir pazarlama aracı olarak kullandığını söyledi. Kimse doğru yazılmış isminin olduğu bir bardağın fotoğrafını sosyal medyada paylaşmaz. Ben genelde eğlenceli bir şeyler yapmak için isimleri yanlış yazıyordum. Şimdi anlıyorum ki, bu aslında pazarlama adına kullanılan bir yöntemmiş. ” yanıtını verdi.

Kısacası, bardakların üzerine yazılan hatalı isimler, uzun zamandır büyük kahve zinciri Starbucks'ın pazarlama taktiğinin bir parçası.  

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir