Spor Pazarlamasında Sosyal Medyanın Kullanımı

Spor pazarlaması alanında ne yazık ki hala birçok konuda eksiğimiz var. Batıyı, özellikle Amerika’yı takip ve taklit ederek devam ettirdiğimiz pazarlama alanında özellikle spor pazarlamasında çok çok geriden geldiğimiz bir gerçek. Dilimizden düşürmediğimiz ‘spor kulüplerinin marka değeri’ kavramının içini gerçek anlamda doldurabilsek şu an Türk Sporu çok başka yerlerde olabilirdi. Ancak bunun sorumlusu başta spor yöneticileri olmak üzere sporumuzu ileri taşıyacak yatırımları yapacak vizyondan aciz, spor kulüplerine sadece kişisel rant kapısı olarak bakan pek çok kişi.

Fakat tabi ki spor pazarlama alanında umut verici işler de yapılmıyor değil. Bunlardan biri 2013 yılında kuruluşunun 50. yılını kutlayan Yüksel İnşaat tarafından 1996 yılından bu yana sürdürülen Yılmaz Sazak Uluslararası Atletizm Yarışmaları’nın 18.sinde gerçekleştirildi. 1 Haziran 2013 Cumartesi günü İstanbul, ENKA Spor Kulubü Sadi Gülçelik Spor Sitesi’nde gerçekleştirilen ve 12-17 yaş grubunda Avrupa’nın ilk üç yarışı arasında yer alan yarışmalarda sadece son sekiz yılda ulusal - uluslararası 81 rekora imza atıldı. Yarışmalara Azerbaycan, Beyaz Rusya, Bosna, Bulgaristan, Ermenistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Gürcistan, Hırvatistan, Irak, İngiltere, K.K.T.C, Katar, Kosova, Makedonya, Mısır, Moldova, Romanya, Rusya, Sırbistan, Slovenya, Ukrayna ve Yunanistan’dan yüzlerce atlet yarıştı.

yılmaz sazak 2

Türkiye’nin en uzun soluklu kurumsal sosyal sorumluluk projelerinden biri olan yarışmalarda bu sene özellikle sosyal medya oldukça aktif kullanıldı. Instagram ve Vine’ın spor pazarlamasında ne derece etkili kullanılabileceğine örnek teşkil eden çalışmalar ortaya çıktı.

yılmaz sazak 1

Yarışlar sırasında fotoğrafları ve videoları çekilen sporcuların bu fotoğraf ve videoları Instagram ve Vine üzerinden paylaşıldı. Tüm fotoğrafların yer aldığı Instagram hesabına buradan erişebilirsiniz:

http://instagram.com/yilmazsazakay/

Yarışlarda çekilen Vine videolarından bazılarını da aşağıdan izleyebilirsiniz:

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir