Sosyal Medyayı Sallayan FaceApp ve Kişisel Verilerin Gizliliği

Son günlerde sosyal medyada hemen herkesin yaşlılık hallerinin fotoğraflarını paylaştıklarını görüyoruz. Yediden yetmişe, ünlüden ünsüze herkesi etkisi altına alan bu furyanın kaynağı ise "FaceApp" isimli bir uygulama.

FaceApp, St. Petersburg yani Rusya merkezli bir uygulama. Uygulamanın kurucusu ve halihazırdaki CEO'su olan Yaroslav Gonçarov uygulamayı 2017 yılında geliştirmiş. Uygulama iOS ve Android cihazlardan ücretsiz olarak indirilebiliyor ancak ücretli bir pro sürümü de var.

FaceApp'in ücretsiz olarak erişilebilen özellikleri arasında çeşitli filtreler ile birlikte bir yaşlandırma filtresi bulunuyor. Zaten uygulamanın son günlerde tüm dünyada patlamasının sebebi de bu filtre oldu. Uygulamaya yüklenen fotoğraflardaki kişilerin yaşlılık hallerini gösteren filtre epey gerçekçi olmasından ötürü kısa zamanda çok fazla ilgi çekti ve zaman zaman sosyal medyada aniden yükselen trendlerden birisine dönüştü. Kullanıcılar her sosyal mecrada yaşlandırılmış hallerinin fotoğraflarını paylaşıyor ve bu durum elbette epey etkileşim alıyor. Kendilerini yaşlandırıp sosyal medyada paylaşan isimler arasında siyasetçiler, sporcular, şarkıcılar, yerli yabancı ünlüler de var.

Uygulama bu kadar popülerleştikten sonra ise herkesin aklında benzer soru işaretleri oluştu. Uygulamanın ücretsiz olması ve tüm dünyadan bunca fotoğraf toplaması kullanıcıları endişelendirmeye başladı. Uygulamanın, yalnızca kullanıcılar tarafından uygulamaya yüklenen fotoğrafları değil, kişinin tüm fotoğraflarını sistemine kaydettiği öne sürüldü.

FaceApp'e karşı gösterilen bu hassasiyet aslında bu uygulamaya özel değil. Verinin paradan daha değerli olduğu şu devirde herkesin en korktuğu şeylerden birisi kişisel verilerinin çalınması ve kendisinden izinsiz kullanılması.... Kaldı ki Facebook gibi büyük bir şirketin bile kullanıcılarının verilerini koruyamadığını düşünürsek herkes bu konuda oldukça hassas. Özellikle herhangi bir ücret ödemeden dijital ortamda alınan hizmetler, hizmeti alanları ödemenin başka şekillerde olacağı yönünde farklı teoriler üretmeye itebiliyor.

Zira kişisel verilerin paradan daha değerli olduğunun somut kanıtını öğrencilerin ödemelerini kendi kişisel verileri ile yaptığı bir kafenin varlığı ile görmüştük.

Tüm bu endişelerin ve teorilerin ardından FaceApp bir açıklama yapma gereği duydu.

FaceApp'ten Gelen Açıklama

6 Maddede kullanıcıların yukarıda bahsi geçen endişelerinin yersiz olduğunu söyleyen FaceApp özetle aşağıdaki açıklamaları yaptı:

1- Yalnızca uygulamaya yüklenen fotoğraflara erişilebiliyor.

2- Uygulama yüklenilen fotoğrafı kendi bulut tabanında saklayabiliyor ve bu fotoğraflar 48 saat içerisinde siliniyor.

3- Kullanıcıların tüm verilerini kendi sunucularından kaldırmalarına izin veriyor ve destek ekipleri bu konuda çalışıyor.

4- Uygulamaya giriş yapma zorunluluğu olmadığından kullanıcıların %99'u giriş yapma ihtiyacı hissetmeden uygulamayı kullanabiliyor ve erişilebilecek bilgilerin çoğu zaten girilmemiş oluyor.

5- Herhangi bir kullanıcı verisini üçüncü bir şahısa satmıyor ve de paylaşmıyorlar.

6- Çekirdek Ar-Ge ekibi Rusya'da bulunsa da, kullanıcı verileri Rusya'ya aktarılmıyor.

Son olarak şirketin başında bulunan Yaroslav Goncharov yine BBC'ye yaptığı açıklamada uygulamasının gizlilik sözleşmesinin çok genel geçer olduğunu, reklam amaçlı fotoğraf paylaşmak gibi bir amaçlarının olmadığını, daha farklı özelliklere ulaşmak isteyen kullanıcılardan aldıkları ücretin asıl gelir modellerini oluşturduğunu belirtti.

FaceApp'in yaptığı açıklamaya göre uygulama son derece güvenilir gözüküyor ancak elindeki verileri izinsiz kullanan veya başkalarına satan bir şirket bunu durduk yere kabul etmez tabii ki... Tüm bu bilgilerden sonra uygulamaya güvenip güvenmemek ise biz kullanıcılara kalmış durumda. Siz ne düşünüyorsunuz, uygulamayı güvenilir buluyor musunuz?

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir