Sosyal Medyada Paylaşım Yapmak İçin En İyi Zaman Dilimleri

  • Sosyal medya yönetimi yazılımı Sprout Social, sosyal medyada
    en çok etkileşim elde edilen saatleri ve günleri görselleştirerek bunları anlaşılması kolay bir ısı haritası şeklinde paylaştı.
  • Facebook paylaşımları için en iyi zamanlar, çarşamba günleri öğlen saatleri ve perşembe günleri saat 13:00 ile 15:00 arasıdır.
  • Twitter'da tüm hafta boyunca en çok etkileşim elde edilen zaman dilimi, cuma günü 9:00 ile 11:00 arasıdır.
  • Instagram'da fotoğraflar ve videolar genellikle çarşamba günleri 15:00'te; perşembe günleri 5:00'te, 11:00'de ve 15:00 ile 17:00 arasında ve de cuma günleri 5:00'te daha yüksek etkileşim elde ediyor.
  • İlgili Yazı: Sosyal Medya Lead'lerinizi Neden Kaybettiğinizi Bulmanın 3 Yolu

Sosyal medyayı verimli bir şekilde kullanmak için dikkat edilmesi gereken pek çok etken vardır. Ancak hiç şüphesiz bu etkenlerin en önemlilerinden biri, sosyal medyada yapılacak paylaşımın zamanıdır. Zira belirli zaman aralıklarında yapılan paylaşımlar, diğerlerine göre daha çok etkileşim almaktadır.

https://pazarlamasyon.com/sosyal-medya-pazarlama/sosyal-medya-trollerine-dahil-olan-5-marka/

Design Taxi'nin paylaştığı habere göre, sosyal medya yönetimi yazılımı Sprout Social da sosyal medyada yapılan paylaşımların en çok etkileşim aldığı zaman dilimlerini paylaştı. Değişen endüstrilerde ve lokasyonlarda bulunan 25 binden fazla müşterisinin analiz edilmiş verilerine sahip olan Social Sprout, hafta içerisinde en çok etkileşim elde edilen saatleri ve günleri görselleştirerek bunları anlaşılması kolay bir ısı haritası şeklinde paylaştı.

Örneğin Facebook paylaşımları, genel olarak perşembe günleri daha etkili oluyor. Fotoğraf ya da videolarınızı bu platforma yüklemek için en iyi zamanlar, çarşamba günleri öğlen saatleri ve perşembe günleri saat 13:00 ile 15:00 arasıdır. Ancak bu zaman aralıklarında bir paylaşım yapamıyorsanız,  hafta içi 10:00 ile 15:00 arası da güvenli olarak kabul edilmektedir. Bununla birlikte akşam ve sabahın erken saatlerinin yanı sıra, cumartesi günleri de Facebook'ta paylaşım yapmaktan kaçınmanızı tavsiye ediyoruz.

Twitter'da tüm hafta boyunca en çok etkileşim elde edilen zaman dilimi, cuma günü 9:00 ile 11:00 arasıdır. Bunun haricinde perşembe günleri 9:00 ile 13:00 arası, cuma günü 8:00 ile 14:00 arası, cumartesi günü 9:00 ile 11:00 arası ve 13:00 de yüksek etkileşim elde edilebilen zaman dilimleri arasında yer alıyor.

Instagram'da ise fotoğraflar ve videolar genellikle çarşamba günleri 15:00'te; perşembe günleri 5:00'te, 11:00'de ve 15:00 ile 17:00 arasında ve de cuma günleri 5:00'te daha yüksek etkileşim elde ediyor. Bu sosyal ağda paylaşım yapmak için en güvenli zamanlar; salı, çarşamba, perşembe ve cuma günleri saat 9:00 ile 19:00 arasıdır. Aynı zamanda Instagram'da “en az ilgi çekici gün” olduğu tespit edilen pazar günlerinde, seyahat fotoğraflarınızı paylaşma isteğinize karşı koymanız yararınıza olacaktır.

Tüm bunların yanı sıra, bu haberde paylaştığımız bütün zaman bilgilerinin "merkezi zaman dilimi"ne göre olduğunu da belirtelim. Bununla birlikte aşağıda yer vermiş olduğumuz LinkedIn için sosyal medya etkinliği ısı haritasına da göz atabilirsiniz. Ayrıca çeşitli endüstriler için en uygun paylaşım yapma zamanlarını gösteren grafikler için Sprout Social'ın ilgili sayfasına buraya tıklayarak erişebilirsiniz.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir