Sosyal medya yeni Google mı?

Z kuşağı, arama sırasında X kuşağına göre yüzde 25 daha az Google'da arama yapıyor. Z kuşağının yeni arama motoru sosyal medya mı?

Sosyal medya platformlarının artık sosyalleşme aracı olmasının yanı sıra başka kullanım amaçları da bulunuyor. Bugünlerde özellikle yeni nesil arasında TikTok ve Facebook Marketplace gibi platformlar hayati önem taşıyan arama ve alışveriş araçları haline geldi. OnePoll'un yaptığı çalışmaya göre katılımcıların yüde 24'ünün sosyal medya uygulamalarını geleneksel olarak arama motorlarına ayrılmış yöntemlerle kullanıyor. 

OnePoll'un araştırmasına göre 

  • Z Kuşağı ile X Kuşağı arasında arama yapmak için Google kullanımında ortalama yüzde 25'lik bir düşüş var
  • İnsanların dörtte biri (yüzde 24) öncelikle çevrim içi arama yapmak için sosyal medyayı kullandıklarını söyledi
  • İnsanların üçte biri (yüzde 33) cep telefonunu yalnızca internete erişmek için kullanıyor
  • Z Kuşağı, çeşitli konuları aramak için Google üzerinden TikTok'u kullanıyor
  • 2024'te Baby Boomers (yüzde 94) ile Z (yüzde 64) kuşağı arasında marka adlarını aramak için arama motorlarını kullanmada yüzde 30'luk bir düşüş var
  • İnsanların dörtte biri (yüzde 24) sosyal medyada her gün yeni markalar bulduğunu söyledi

İnsanların çevrim içi olarak bilgi toplama şekli değişiyor. Bununla birlikte güvenilir olarak adlandırdıkları kaynaklar da değişiyor. OnePoll'un araştırmasından da çıkarılabileceği üzere Z kuşağının önemli bir kısım artık araştırmaları için sosyal medya platformlarını kullanıyor. Özellikle önemli bir kısım artık sorgulamaları için sosyal medya platformlarını kullanıyor. Restoranlar, moda ve spor güncellemeleri gibi ürün ve konuları aramak için Google kullanılmıyor. Sosyal medyanın yanıltıcı içerikleri göz önünde bulundurulduğunda Googl hâlâ "güvenilir" görülse de Amerikalıların yalnızca yüzde 18'i sosyal medya uygulamasında arama yaparken aynı zamanda arama motorlarını da kullandığını söylüyor.

Arama yapılan sosyal medya platformalarından TikTok'la birlikte en popüler olanı ise YouTube. İnsanların yarısından fazlası artık Google'ı kullandıkları şekilde bilgi aramak için YouTube'a yöneliyor; bu da dijital platformların kaynak olarak hizmet etme biçiminde bir değişimin sinyalini veriyor. 

Yapılan araştırmalar sosyal medya platformlarının yalnızca sosyal etkileşim için olmadığını, aynı zamanda bilgi toplama için kritik araçlara dönüştüğünü ve Google gibi geleneksel arama motorlarına her yerde bulunmaları ve kullanışlılıkları açısından meydan okuduğunu gösteriyor. Veriler göz önünde bulunduğunda "Google It" deyimi yerini "TikTok It"e bırakacak gibi görünüyor.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir