Sosyal Medya Şirketlerine 30'ar Milyon TL Daha Ceza Kesildi

Temmuz ayında, 1 milyondan fazla günlük erişime sahip olan sosyal medya platformlarının Türkiye’de temsilci bulundurmalarını zorunlu kılan yasa teklifi TBMM’de kabul edilmişti ve yasanın kabul edilmesinin ardından, Türkiye’de faaliyet gösteren sosyal medya platformlarına temsilci atamaları için süre verilmişti.

Bu süre içerisinde temsilci atayan tek sosyal medya platformu Rusya merkezli VK (VKontakte) olmuştu ve kasım ayı başında da kendilerine tanınan sürenin sona ermesinin ardından, temsilci atamayan Facebook, Twitter, YouTube, TikTok ve Instagram’a 10’ar milyon TL’lik cezalar kesilmişti.

https://pazarlamasyon.com/sosyal-medya-devlerine-10ar-milyon-tl-ceza-kesildi/

Bloomberg HT'nin paylaştığı habere göre, şimdi de bu sosyal medya platformlarına, ilk cezadan sonraki 30 günlük süre içerisinde hala temsilci atamadıkları için 30 milyon TL'lik yeni cezalar kesildi. Platformlar, bundan sonraki 30 günde de aynı tavırlarını sürdürdükleri takdirde, Türkiye’deki vergi mükelleflerinin söz konusu platformlarda reklam vermesi yasaklanacak.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, reklam yasağının verildiği tarihten itibaren 3 ay içinde gerekli yükümlülükleri yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcılarının internet trafiği bant genişliğinin %50 oranında azaltılması için sulh ceza hakimliğine başvurabilecek. Bu ceza da %90’a kadar artırılabilecek. Sosyal medya platformları, bu cezanın ardından, bir ay içinde bir temsilci atar ve cezayı öderlerse, cezalar 4’te 1 oranında düşecek.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir