Sosyal medya paylaşımı için en uygun saatler

Amerikan Pazarlama Birliği, 2022 yılında sosyal medya paylaşımları için en uygun gün ve saat aralıklarını paylaştı.

Amerikan Pazarlama Birliği, iş hayatında çalışma saatlerinde yaşanan değişimler ve öğrencilerin okulda geçirdiği zamanı dikkate alarak tüm dünyada sosyal medya paylaşımları için en uygun gün ve saatleri paylaştı. Raporda Facebook, Instagram, Twitter, TikTok ve Linkedin paylaşımları için ayrı günler ve saat aralıklarında paylaşım yapılması öneriliyor. Amerikan Pazarlama Birliği, Sprout Social ve Hootsuite tarafından elde edilen verilerin analiz edildiğini ve bu analizler neticesinde raporun hazırlandığını belirtiyor. 

Rapora tüm sosyal medya platformları için en uygun paylaşım zamanının hafta içi sabah saatleri olduğu vurgulanıyor. Buna gerekçe olarak kullanıcıların uyandıktan itibaren, favori sosyal medya platformunda ekranı kaydırarak paylaşımları incelemeye başlaması gösteriliyor. Buna karşılık paylaşım yapılması önerilmeyen ve verimli olmayan günün ise Cumartesi olduğu paylaşılıyor. Rapora göre sosyal medya kanalları için önerilen paylaşım gün ve saat aralıkları şu şekilde:

Facebook: Salı, Çarşamba ve Cuma saat 01:00 ile 13:00 aralığı.
Instagram: Salı günü 11:00 ile 14:00 aralığı; Haftaiçi diğer günler en geç saat 11:00’da paylaşım yapılması öneriliyor.
Twitter: Pazartesi’den Perşembe’ye 08:00. Eğer haftasonu tweet atılması gerekiyorsa 08:00-12:00 aralığı.
Linkedin: Salı ve Çarşamba günleri 09:00.

Raporda ayrıca hedef kitle için farklı saatlerin dikkate alınabileceği ve bu farklı saatlerin tespitinde “data mining” yapılması ve hedef kitlenin sosyal medyada en yoğun bulunduğu zamanın tespit edilmesi öneriliyor. Bunun yanı sıra daha önce yapılan gönderilerin performansına göre yine farklı günler ve zaman aralıklarının da kullanılabileceği ifade ediliyor. Aynı şekilde sektörde yer alan diğer markaların paylaşımları takip edilerek ideal bir paylaşım günü ve zaman aralığı belirlenmesinin de yararlı olabileceği belirtiliyor.

Raporda dikkat çeken önerilerden bir diğeri ise, eğer markanın farklı coğrafyalarda bulunan tüketicileri için tek merkezden bir sosyal medya paylaşımı yapılıyorsa bu coğrafyadaki tüketicilerin sosyal medya alışkanlıklarının tespit edilmesi öneriliyor. Buna ek olarak paylaşım yapmadan önce yerel ve bölgesel saat farklılıklarının iki kez kontrol edilmesi tavsiye ediliyor. Sosyal medya paylaşımı için gün ve zaman aralığı konusunda belirsizlik yaşanması durumunda benzer içeriğe sahip paylaşımların performanslarının incelenmesinin yararlı olacağı ifade ediliyor. Son olarak tüm bu önerilere karşın küresel ölçekte “ideal” olarak nitelenebilecek bir gün ve zaman aralığının henüz bulunmadığına yer veriliyor.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.  

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir