Sosyal Medya Devlerine 10'ar Milyon TL Ceza Kesildi

Temmuz ayında, 1 milyondan fazla günlük erişime sahip olan sosyal medya platformlarının Türkiye'de temsilci bulundurmalarını zorunlu kılan yasa teklifi TBMM'de kabul edilmiş ve yasanın kabul edilmesinin ardından, Türkiye'de faaliyet gösteren sosyal medya platformlarına temsilci atamaları için süre verilmişti.

İşte bu süre, dün itibarıyla sona erdi ve Bloomberg HT'nin belirttiğine göre, bu süre zarfında temsilci atayan tek sosyal medya platformu Rusya merkezli VK (VKontakte) oldu. Kendilerine tanınan sürede temsilci atamadıkları için Facebook, Twitter, YouTube, TikTok ve Instagram’a 10’ar milyon TL’lik cezalar kesildi.

https://pazarlamasyon.com/sosyal-medya-duzenlemesiyle-ilgili-yasa-tbmmde-kabul-edildi/

Sosyal medya şirketleri, önümüzdeki 30 gün içerisinde temsilci atamama tavırlarını sürdürürlerse, bu kez 30 milyon TL’lik cezalar kesilecek. Sonraki 30 günde ise Türkiye’deki vergi mükelleflerinin söz konusu platformlarda reklam vermeleri yasaklanacak.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, reklam yasağının verildiği tarihten itibaren 3 ay içinde gerekli yükümlülükleri yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcılarının internet trafiği bant genişliğinin %50 oranında azaltılması için sulh ceza hakimliğine başvurabilecek. Bu ceza da %90’a kadar artırılabilecek. Sosyal medya platformları, bu cezanın ardından, bir ay içinde bir temsilci atar ve cezayı öderlerse, cezalar 4’te 1 oranında düşecek.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir