Sony ve Light, Çoklu Lens Teknolojisine Sahip Akıllı Telefon Üretimi İçin Bir Araya Geliyor

  • Light girişimini ilk kez 2015 yılında çoklu lens teknolojisinin kullanıldığı L16 fotoğraf makinasıyla beraber tanımıştık.
  • Light akıllı telefonlar ve diğer cihazların kullanımı için lisanslanmış kompakt donanım ve görüntüleme yazılımları sunuyor.
  • L16 ürünü tüketicilerin pek dikkatini çekmese de ürünün işlevselliği ve arkasında yatan karmaşık yazılım akıllı telefon üreticisinin birinin dikkatini çekmeyi başardı.
  • Sony, Light ekibiyle çoklu lens teknolojisine sahip akıllı telefon üretimi için bir araya gelecek.
  • İlgili yazı; Sony Mobile’dan Türkiye Pazarından Çekilme İddialarına İlişkin Açıklama  

Teknoloji geliştikçe akıllı telefonlardaki kamera sayısı da artıyor. Telefonların pek de akıllı olmadığı o düşük çözünürlükte fotoğraf çeken kameraları halleriyle bile ilk tanıştığımızda nasıl hayran olduğumuzu bir hatırlasanıza? Ne kadar da heyecanlanmıştık…

Şimdi ne biri, önde arkada en az birer tane ve ana kameranın yanında bazen ikinci; hatta bazı modellerde üçüncü kamerası olan akıllı telefonlara bile rastlayabiliyoruz. Bu gidişle telefonların arkasında yer alan kamera sayısı hızla artacak.

Light gallery

Çoklu kameralı akıllı telefonlar hangi ihtiyacımıza göre üretiliyor?

Her şeyin fotoğrafını çekip paylaşmaya bayılıyoruz. Yediğimizin, içtiğimizin, gittiğimiz yerlerin, restoranların, iş yerlerimizin, evimizin, yatak odamızın vb. aklınıza gelen her şeyin. Fakat her birimizin ne kadar kaliteli ya da ilgi çekici fotoğraf çektiği tartışılır.

Özelikle sosyal mecralarda beğeni toplamak isteyen bireyler mobil fotoğrafçılığın zirveye çıktığı bu günlerde paylaştıkları fotoğrafın kalitesine ve estetik görünümüne oldukça dikkat ediyor. İşte bu noktada, tüketiciler fotoğraftaki kaliteyi artırmak için farklı uzaklıklardaki objelere odaklanabilme imkânı sağlayan çoklu kameralara yönelebiliyor.

Farklı diyaframlara sahip kameralar ile yakalanan fotoğraflar özel yazılımlar ile birleştirilebiliyor. Ve karşınızda akıllı telefonunuzla çekilmiş işte o daha net ve daha kaliteli aradığınız fotoğraflar!

Light da bu ihtiyacı iyi anlamış ki akıllı telefonlar ve diğer cihazların kullanımı için lisanslanmış kompakt donanım ve görüntüleme yazılımları oluşturuyor.

https://www.youtube.com/watch?v=LeDKT5JGmOw
Light L16 Camera

Light girişimini ilk kez 2015 yılında çoklu lens teknolojisinin kullanıldığı L16 fotoğraf makinasıyla beraber tanımıştık. Sınırsız potansiyele sahip küçük bu kamera için Wall Street Journal, ürünü kısmen seyahat kamerası, kısmen de yarı casus donanımı olduğu şeklinde yorumlamıştı.

Light gallery

16 lensi bulunan L16 ürünü tüketicilerin pek dikkatini çekmese de ürünün işlevselliği ve arkasında yatan karmaşık yazılım akıllı telefon üreticisinin birinin dikkatini çekti.

Sony, Light ekibiyle çoklu lens teknolojisine sahip akıllı telefon üretimi için bir araya geliyor.  Duyuru kaynaklarımıza göre Light tarafından dün yapıldı.

Ne Sony ne de Light şimdilik ortaklık hakkında fazla detay paylaşmıyor. Fakat bu birliktelikte, haliyle lensler ve çoklu görüntü sensörlerinden faydalanarak yeni sürümler geliştirilmeye odaklanılır..

Light gallery

Light’ten böyle bir hamle bekliyorduk çünkü teknolojisini geçen yıldan bu yana akıllı telefonlara uygulama fikri etrafında geliştiriyor. Şirket, henüz fikirlerini hayata gerçekleştiremese de bu süre zarfında dokuz objektife sahip telefonlar oluşturmak için bazı çalışmalar yaptı.

Akıllı telefonlarda üreten bir şirket olan Sony ile kurulan bu ortaklık sayesinde, Light nihayet çoklu lens teknolojisine sahiğ bir mobil cihazda uygulamasını test etme şansını yakalayabilecek.

Kaynaklar; engadget, webtekno, Light, GlobeNewswire.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir