Sodexo: "Flexogift esnek yan haklar dünyasında yepyeni bir dönemi başlattı"

Sodexo Avantaj ve Ödüllendirme Hizmetleri Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Karan’a Sodexo'daki esnek yan haklar ve ödüllendirme alanındaki son gelişmeleri sorduk.

Pandeminin iş dünyasında yarattığı dönüşüm çalışan beklentilerinde de birtakım değişiklikleri beraberinde getirdi. Araştırmalar çalışanların “fark edilme” ve “ödüllendirilme” beklentilerinin bu dönemde daha fazla ön plana çıktığını ortaya koyuyor. Sodexo Avantaj ve Ödüllendirme Hizmetleri Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Karan’la Sodexo'daki esnek yan haklar ve ödüllendirme alanındaki son gelişmeleri konuştuk.

Sodexo’dan bahseder misiniz?
Sodexo Avantaj ve Ödüllendirme Hizmetleri olarak 1993 yılından beri Türkiye’de faaliyet gösteriyoruz. Türkiye’de yemek kartı denilince akla gelen ilk markayız. Faaliyet alanımızın önemli bir bölümünü yemek çözümümüz oluşturuyor, ancak tek hizmetimiz bu değil. İşverenlerin ve çalışanların tüm yan hak ihtiyaçlarına yönelik geniş bir hizmet yelpazemiz mevcut. Çalışanların bu alandaki tüm ihtiyacını adresleyen bir platform yapısıyla çalışan yan hakları, teşvik ve ödüllendirme, harcama yönetimi, sosyal yardım, ulaşım ve kurumsal hediye alanlarında çözümlerimiz var. Bu çözümlerimizle çalışanların bağlılığını, mutluluğunu ve motivasyonunu artırırken, işverenlere de verimlilik sağlamak en büyük amacımız. Bu doğrultuda her gün 20 binden fazla müşterimizin 1 milyona yakın çalışanına ve 80 bin noktadan oluşan üye ağımıza dokunuyor, onların hayatını kolaylaştırmak için dijital ürün ve hizmetler geliştiriyoruz. Ayrıca üye iş yerlerimizin süreçlerini dijitalleştirecek şekilde e-ticaret, kampanya, kurye yönetimi, sadakat programları uygulamaları ve ödeme çözümleri sunuyoruz. 

Son dönemde uzaktan çalışmanın yaygınlaşması iş hayatını ve çalışan deneyimini nasıl etkiledi? 
Son iki yıldır çalışma hayatında yaşanan değişimler yeni çalışma modellerini yaygınlaştırdı. Ev ve iş yaşamı arasındaki çizgilerin belirsizleşmeye başladığı bu dönemde, çalışanın yaşam kalitesini korumanın ve refahını sağlamanın, şirketlerin sürdürülebilirliği için önemli bir etkiye sahip olduğu net bir şekilde görüldü. Bu dönemde İnsan Kaynakları profesyonellerinin en önemli gündemi çalışanların şirkete bağlılıklarını ve motivasyonlarını sağlamak oldu. Dönemin çalışanlar ve kurumlar üzerindeki etkilerini daha iyi anlamak adına GfK ile yürüttüğümüz araştırma sonuçlarından gördük ki, firmaların yüzde 56’sının yaşadığı en önemli problem bu. Çalışanların yüzde 50’ye yakını ise motivasyonlarını en fazla arttıracak unsurun şirketleri tarafından sunulacak maddi takdir ve hediye olduğunu belirtiyor. Ancak çalışanlar tek tip bir hediyeden ziyade, değişkenlik gösteren ihtiyaçlarına uygun olarak çeşitlilik istiyor. Nitekim çalışanların yüzde 45’i şirketi tarafından sağlanan yan hakların esnek olmasını, bu hediyeleri ve hakları özgürce kendileri seçebilmeyi tercih ediyor. Biz de Sodexo olarak çalışanların bu istek ve beklentileri doğrultusunda geçtiğimiz sene kurumsal hediye alanında da adres olmamızı sağlayacak uçtan uca dijital kurumsal hediye platformu olan FlexoGift ürünümüzü lanse ettik.

Sodexo’nun bu değişim ve beklentilere yönelik geliştirdiği FlexoGift hakkında bilgi verebilir misiniz?

FlexoGift çalışanların kendi hediyelerini kendi ihtiyaç ve istekleri doğrultusunda seçmelerine olanak tanıyan, yüzde 100 dijital bir kurumsal hediye platformu. Çalışanlarının mutluluk ve motivasyonlarını arttıran bu yenilikçi hizmetimizle, firmaların hediye tedarik etme, plastik kart/çek dağıtma gibi operasyonel tüm yüklerini de ortadan kaldırıyoruz.

Kurumsal hediyenin adresi niteliğindeki FlexoGift, çalışanlara gıda, giyim, e-ticaret, akaryakıt, teknoloji ve sağlıklı yaşam gibi birçok kategoride, CarrefourSA, Hopi, Ofix, Opet, Teknosa, Trendyol gibi Türkiye’nin en saygın markalarının bulunduğu 20 binden fazla noktada hediye seçme özgürlüğü sağlıyor. Böylece verimlilik, motivasyon ve çalışan bağlılığı gibi konularda şirketlerin ihtiyacına uygun, yeni nesil esnek ve tamamıyla dijital bir yan hak çözümü sunuyoruz.  

Çalışanlarının özel bir gününü kutlamak, başarılarını tek seferde veya sürekli şekilde bir ödüllendirmek isteyen, bayi veya kurumsal müşterilerini ödüllendirmek veya iş ortaklarına hediye vermek isteyen firmalar FlexoGift platformumuzu kullanabilir ve zahmetsizce tüm siparişleri dijital ortamdan yönetebilirler. Kullanıcılar da uygulamamız üzerinden alacakları kodlar sayesinde bakiyelerini zengin üye ağımızda birden fazla marka arasında bölüştürerek parçalı olarak, fiziksel mağazalarda veya e-ticaret kanallarında özgürce kullanabilirler. 

Sunduğu alternatif entegrasyon modelleri ile tüm markaların platformda teknolojik yetkinlik fark etmeksizin yer alabilmesini sağlayan FlexoGift, bu yönüyle de rakiplerinden ayrışarak, markalara yepyeni bir satış kanalı sunmuş oluyor. Önümüzdeki dönemde çalışanların beklentileriyle doğru orantılı şekilde bu platformumuzdaki yeni nesil hediye seçeneklerini daha da çeşitlendirerek, yemek çözümü alanındaki kuvvetli marka algımızı bu alana da taşımayı hedefliyoruz. 

Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir