Şirketler, Hayatta Kalabilmek İçin Teknolojiye Yatırım Yapıyor

KPMG’nin HFS Research iş birliğiyle gerçekleştirdiği araştırmaya küresel ölçekte 900 teknoloji lideri katıldı. Araştırma, Forbes’un Global 2000 listesinde yer alan şirketlerin teknoloji yaklaşımlarını ortaya koyuyor, COVID-19 öncesi dönemle karşılaştırıyor. Teknoloji liderlerinin ortak fikrine göre, yeni teknolojiler yalnızca COVID-19’un etkilerini atlatmak için değil, geleceğin temellerini atmak için de son derece önemli.

https://pazarlamasyon.com/dijital-donusum-yatirimlari-rekor-seviyede-artti/

Araştırmaya katılan teknoloji yöneticilerinin %57’si, kuruluşlarının stratejik önceliklerinin önemli ölçüde değişerek gelişen teknolojilere yöneldiğini söylüyor. Yani şirketler, hayatta kalabilmek için gelişen teknolojiye yatırım yapmayı önceliklendiriyor.

https://pazarlamasyon.com/turkiyede-800-meslegin-yuzde-30u-dijitallesmeyle-beraber-tamamen-degisecek/

Teknoloji liderlerinin %59’u, salgının, şirketin dijital dönüşümünü hızlandırdığını belirtiyor. Ancak yeni teknolojilere yapılan yatırımların aynı ölçüde artmadığı görülüyor. COVID-19 nedeniyle nakit sıkıntısı yaşayan şirketler, yeni teknoloji yatırımları yapmak için kaynak ayıramıyor. Araştırmaya katılan yöneticilerin yalnızca %13’ü, COVID-19 etkisiyle yeni teknolojilere yatırımı önemli ölçüde artırdıklarını söylüyor.

Bununla birlikte harcama kısıntısı kısa vadeli görünüyor. Yöneticilerin büyük çoğunluğu, önümüzdeki 12 ay boyunca şirketin teknoloji harcamalarının artmasını öngörüyor. Çünkü şirketi yeniden başlatmanın ve yeni gerçekliğe uyum sağlamanın yolu teknolojiden geçiyor. Ayrıca teknoloji liderlerinin %56’sı, buluta geçişi zorunluluk olarak görüyor. Salgından çıkış döneminde, bulut gibi olgun teknolojiler revaçta olacak.

https://pazarlamasyon.com/ust-duzey-yoneticiler-dijital-donusum-surecini-hizlandirdilar/

Yapay Zekanın Yükselişi

Yöneticilerin %64’ü, gelişen teknolojileri bir arada kullanmayı, herhangi bir teknolojiyi tek başına kullanmaktan daha faydalı buluyor. Bu anlamda da "yapay zeka destekli" ve "bulut destekli" çözümler ön plana çıkıyor.

Yapay zeka günümüzde şirketler için veri yönetiminden, yetenek ve risk yönetimine kadar birçok alanda etkili. Araştırma, küresel şirketlerin makine öğreniminden derin öğrenmeye yöneldiğini gösteriyor. Ayrıca şirketler; dijital asistan, doğal dil işleme (NLP) ve metin, ses, görsel ve videodan bilgi toplayan yapay zeka sistemlerine yatırımlarını artırmayı hedefliyor.

https://pazarlamasyon.com/yapay-zeka-covid-19-kriziyle-mucadelede-nasil-bir-rol-oynuyor/

Global 2000 listesindeki şirketlerden 300 yöneticinin katıldığı araştırmaya göre, COVID-19 öncesinde katılımcıların %44’ü otomasyon uygulamaları içerisinde iş süreçleri yönetimine yönelik yazılımların kritik önemde olduğunu düşünüyordu. COVID-19 sonrasında ise otomasyon uygulamaları arasındaki önem derecelerine bakıldığında ilk sırada %31 ile robotik süreç otomasyonu (RPA) yer alıyor.

Yapay zeka yatırımlarının önem sıralamasına bakıldığında ise, COVID-19 öncesinde %37 ile ilk sırada makine öğrenimi yer alıyordu. COVID-19 sonrasında ise yüzde 25’le derin öğrenme yatırım öncelikleri arasında ilk sıraya yükseldi.

Teknolojik Yatırım Ajandası

Araştırmaya katılan şirketlerin %80’inden fazlası, yeni teknolojilere yatırım yaptığını veya yapmayı planladığını ifade etti. Bunlar arasında en çok veri ve analitik, otomasyon, hibrit bulut teknolojisi ve siber güvenlik alanları yatırım çekiyor. Araştırmaya katılan yöneticilerin %46’sı, COVID-19’un etkilerini fırsata çevirmek için yatırım yaptıklarını belirtti.

https://pazarlamasyon.com/bmw-disney-apple-gibi-buyuk-markalar-dijital-donusum-kapsaminda-neler-yapiyor/

Yatırım seviyeleri şirket bazında farklılık gösteriyor. Ancak araştırmaya katılan şirketlerin yaklaşık üçte birinin yatırım seviyesi 10 milyon doların üzerinde. Teknoloji uygulaması başına ortalama yıllık yatırım maliyeti ise 16 milyon dolar. Araştırmaya katılanların şimdilik yalnızca üçte biri şirket içi değerlendirmelerine göre yeni teknolojilerden somut katma değer sağladığını belirtti. En çok yatırım getirisi sağlayan uygulamalar arasında yapay zeka ilk sıralarda yer alıyor.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir