Şirketler arası pazarlama ve satış süreçlerinde videonun önemi

Volans Video Agency, Founder & CEO'su Doğan Baran Kurtoğlu: "Hazırsanız, birlikte B2B iletişimde videonun bize sunduğu çeşitliliği keşfe çıkalım... Bu yazıda şirketler arası pazarlama ve satış süreçlerinde büyük öneme sahip video üzerine farkındalık geliştirici birçok bilgi bulabilirsiniz."

B2B (Business-to-Business) video
B2B; İki işletme arasında gerçekleşen iletişim ve etkileşim süreçlerini ifade ediyor. B2B iletişim, şirketlerin ürün ve hizmetlerini diğer işletmelere tanıtmak, pazarlamak, satmak ve işbirliği yapmak amacıyla gerçekleştirdiği stratejik faaliyetlerin bir bütünü. B2B iletişim, B2C (Business-to-Consumer) iletişimden farklı olarak hedef kitle genellikle daha dar ve nişdir, karar verme süreçleri daha karmaşık ve uzun sürelidir, işbirliği ve güven karar sürecinin temelini inşa eder. Günlük hayatımızın büyük bir bölümünü kaplayan video iş dünyası için de tam da burada devreye giriyor. Hedef kitleye erişmek, bilgiyi anlaşılır ve öğretici bir şekilde yaymak, daha görünür olabilmek, kendimizi daha iyi ifade etmek gibi çok sayıda amaç için video iş dünyası için bir makine gibi çalışıyor. 

Şirketler için B2B videonun önemi
B2B video içerikleri genellikle pazarlama ve satış için ürünleri, hizmetleri tanıtmaya veya marka bilinirliğini artırmak için kullanılıyor. Bir şirketin web sitesinde, sosyal medya kanallarında, e-posta kampanyalarında paylaşılabilir veya sunumlarda ve toplantılarda kullanılabilirler. B2B videonun amacı, diğer işletmeleri veya kuruluşları eğitmek, bilgilendirmek ve bu şirketlerin karar verici pozisyonlarıyla etkileşim kurmaktır. Buradaki temel amaç ise; satışların ve karşılıklı olarak iş büyümesinin artmasına yol açmak. Teknolojideki gelişmelerle birlikte, yüksek kalitede videolar üretmek daha uygun maliyetli hale geliyor. Video ajans işbirliktelikleriyle yüksek adette ve çeşitlilikte videolar üretebilir, orta-uzun vadede şirketinizin pazar payının artmasında önemli oranda etkili olabilirsiniz. Yeni kurulmuş bir start-up kurucusundan satış ve pazarlama uzmanına, kurumsal iletişimciden bir insan kaynakları uzmanına kadar neredeyse herkesin video üretimi için ayırdığı bir mesaisi var. Bir çoğunu bildiğiniz ve deneyimlediğiniz, bir kısmını ise yeni fark edeceğiniz B2B video türleri neler kısaca bir göz atalım.

Şirketler için başlıca B2B video türleri
Ürün/Hizmet Tanıtımı - Açıklayıcı Videolar (Explainer): Karmaşık fikirleri, ürünleri veya hizmetleri anlaşılır ve çekici bir şekilde görsel ve işitsel olarak anlatan kısa ve dinamik bir video türüdür. Vaka Çalışması Videoları (Case Study): Proje sonuçlarını sunar, raporlama olarak kullanılabilir, bir başka süreç için ilham verici ve yol gösterici olabilir. Şirket Kültürü Videoları: Şirket değerlerini, misyonunu ve çalışan deneyimlerini paylaşır. Web Seminerleri (Webinar): Sektörel bilgi ve eğitim sunar, etkileşimi sağlar. Müşteri Deneyimi Videoları (Testimonial): Müşterilerin olumlu deneyimlerini paylaşarak güven oluşturur. Nasıl Yapılır Videoları (How-To): İzleyicileri adım adım yönlendirerek hizmet alımını ve ürün kullanımını öğreten eğitici videolardır; kullanıcı deneyimini ve güvenini artırır. 2D/3D Animasyonlu Videolar: Kompleks konuları ilgi çekici görsel bir dünyada açıklar. Başarı Hikâyesi Videoları (Success Story): Şirketlerin ortak projeleri ve başarılarından bahseder, işbirliğinin gücünü vurgular. Soru-Cevap (Q&A) Videoları: Sıkça sorulan soruları yanıtlar, müşteri ve iş ortaklarından gelen soruları ele alır. Sanal Tur Videoları (360/VR Video): Şirketin tesislerini, ofislerini veya üretim alanlarını gösterir, şirketin faaliyetlerine dair bilgi verir. İnfografik Videolar: Görsel istatistikler ve veriler kullanarak karmaşık bilgileri anlaşılır ve çekici bir şekilde sunar. Ürün Karşılaştırma Videoları: Şirketin ürünlerini rakip ürünlerle karşılaştırarak avantajlarını ve farklılaşan özelliklerini vurgular. Etkinlik Özet Videoları (Event Video): Şirketin katıldığı veya düzenlediği etkinliklerin öne çıkan anlarını ve başarılarını gösterir, etkinliğin atmosferini yansıtır. Üst Düzey Yönetici Videoları (C-Level Interview): Şirket liderlerinin vizyonlarını, değerlerini ve hedeflerini paylaştığı videolardır. Şirketin insani yüzünü gösterir ve sektörel güven oluşturur. Uzmanlık Videoları: Şirketin belirli bir alandaki uzmanlığını ve deneyimini paylaşarak, sektördeki konumunu ve güvenilirliğini vurgular. 

Sıralayınca liste biraz uzun gelmiş olabilir ancak burada yer veremediğim çok daha fazla ve yeni B2B video türü ve yeni video teknolojisi bulunuyor. B2B video türlerini ve video teknolojilerini kullanarak şirketler hedef kitlelerine daha geniş bir yelpazede ulaşabilir ve pazarlama hedeflerine ulaşmak için farklı stratejiler geliştirebilirler. Şimdi işinizi büyütmek için yapmanız gerekenleri hatırladınız veya daha iyi biliyorsunuz. Öyleyse vakit kaybetmeden ihtiyaçlarınıza uygun daha fazla, daha nitelikli videolar üretmek için süreçlerinizi gözden geçirmeye başlayabilirsiniz. 

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir