Şifresini unuttuğu için iflas eden şirket: Prime Trust

Spot Finans dünyasının tanınmış şirketlerinden Prime Trust, Fireblocks cüzdanının şifresini kaybetmesi nedeniyle iflas etti.

Başta emeklilik planları olmak üzere çeşitli finansal ürünler sunan Prime Trust, komedi filmlerini aratan bir şekilde iflas etti. İflas açıklamasından kısa bir süre önce, Prime Trust'ın sunduğu hizmetlerde herhangi bir sorun görünmüyordu. Şirket, faaliyetlerini her zaman olduğu gibi sorunsuz bir şekilde sürdürüyordu. Ancak, şirketin aniden iflas kararı almasıyla birlikte müşteriler, ne olduğunu anlamakta zorlandılar. Şimdi, bu iflas kararının arkasındaki olaylara daha yakından bir göz atalım.

Yedek şifre neden kurtarmadı?

Olaylar, bir müşterinin parasını çekmek istemesiyle başladı. Prime Trust, parasını çekme talebinde bulunan müşterisine ödeme yapmak için harekete geçtiğinde, Fireblocks cüzdanının şifresinin kaybolduğunu fark etti. Bu tür cüzdanlarda, şifreyi kaybetme veya unutma durumunda kullanılmak üzere verilen bir yedek şifre bulunur. Beklenildiği gibi, cüzdan şifresini kaybeden şirket, hemen yedek şifreye erişmeye çalıştı, ancak yedek şifrenin de kaybolduğu ortaya çıktı. 

prime-trust-2

İçinde tam olarak 38,9 milyon doların bulunduğu cüzdana erişemeyen firma, sorunu müşterilere ve resmi kurumlara belli etmeden çözmek adına, piyasadan topladığı kripto paralarla yükümlü olduğu ödemelerin bir kısmını gerçekleştirmek için 76 milyon dolar harcadı. Ancak, sermaye kaynaklarının tükenmesi uzun sürmedi ve sonunda durumu resmi kurumlara açıklayarak iflas başvurusunda bulunmak zorunda kaldı.

Yakın zaman önce ise, Nevada Finansal Kurumlar Bölümü, Prime Trust’ı devralmak için başvuruda bulundu. Yetkili makam tarafından sunulan belgelerde, Prime Trust'ın 12 milyon dolarlık bir öz sermaye açığı ile faaliyet gösterildiği belirtildi. Ayrıca, iflas başvurusunda bulunan firmanın, müşterilerine fiat olarak 85 milyon doların üzerinde borcu olduğu öne çıktı. Buna karşılık, şirketin kasasında yalnızca 3 milyon dolar fiat para birimi olduğu açıklandı.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir